Walczą ze smogiem

750 starych kotłów lub pieców zniknie z województwa śląskiego. To efekt pilotażowego programu na rzecz likwidacji niskiej emisji dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 Program wywołał spory odzew ze strony mieszkańców regionu. W ciągu zaledwie dwóch tygodni naboru złożono ponad 1,5 tys. wniosków.

- Połowa osób, które się zgłosiły, otrzyma dofinansowanie na likwidację nieekologicznych kotłów - mówi Andrzej Pilot, prezes Funduszu.

Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców WFOŚiGW przekazał na likwidację przestarzałych źródeł ciepła 4,2 mln zł, choć początkowo miała to być dwa razy niższa kwota. Program dotyczył właścicieli domków jednorodzinnych.

Na konferencji prasowej w Katowicach Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, ogłosił też najbliższe plany dla poprawy jakości powietrza. Zapowiedział, że już niebawem ma zostać ogłoszony konkurs dotyczący transportu.

Konkurs ma być adresowany do miast, gmin i powiatów z województwa śląskiego. Wnioski o dofinansowanie samorządy będą mogły składać od końca września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..