Przez lata na przełomie sierpnia i września mieszkańcy Katowic mogli oglądać kolorowy korowód zagranicznych zespołów folklorystycznych. W tym roku jest inaczej.
– W tym roku zaczęliśmy festiwal trochę wcześniej i zmieniliśmy lokalizację. Pokazujemy się głównie w Cieszynie. A to dlatego, że Cieszyn cieszy się na folklor i na tamtejszych wydziałach Uniwersytetu Śląskiego są wszystkie kierunki artystyczne. Ludzie zawsze przychodzą na nasze koncerty i reagują bardzo pozytywnie na zagranicznych gości – mówi Barbara Kowaczek-Jędrasik, producentka koncertów.
Poza Cieszynem, Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny gościł w Brennej, a wczoraj – w Chorzowie. Jego zakończenie odbędzie się w ramach Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach.
To już jego 29. edycja. Spotkania mają pokazać bogactwo tradycji innych krajów, a obcokrajowcom przybliżyć naszą kulturę. Młodzi prezentują się podczas kameralnych oraz plenerowych koncertów, a także w czasie korowodów ulicami miast.
– Zaprosiliśmy 8 zespołów. Mamy dwie grupy złożone tylko z mężczyzn. Przybyły one do nas z Indii i Zimbabwe. Ponadto gościmy zespoły z Armenii, Bułgarii, Czarnogóry, Słowacji, Słowenii i Ukrainy. Przez trzy dni byli z nami również Argentyńczycy. Mimo różnic kulturowych, wszyscy wspaniale się bawimy. Nawet gdy mamy czas wolny, spędzamy go wspólnie. Bardzo się cieszę, że tu jestem – mówi Iwona Bany, studentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz członkini Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice".
XXIX Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny trwa od 20 do 28 sierpnia.Organizatorami są Uniwersytet Śląski, Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" oraz miasto Cieszyn.