Dwukrotnie dziękowaliśmy na Śląsku za 1050. rocznicę chrztu. W maju uczynili to mężczyźni, w sierpniu kobiety. Deszcz nas nie ominął. Jakby niebo chciało nam przypomnieć, że zostaliśmy zanurzeni w wodach chrztu.
Motywów tegorocznego pielgrzymowania do Piekar było kilka: Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, dziękczynienie za chrzest oraz Światowe Dni Młodzieży. W słowie wprowadzenia abp Wiktor Skworc odwołał się do pierwszej ochrzczonej Europejki – Lidii oraz księżnej Dobrawy. To ona przyczyniła się do rozwoju chrześcijaństwa w naszym kraju. Metropolita przekonywał, że rola kobiet w ewangelizacji świata jest wciąż aktualna. – Pośród nas są kobiety, matki, babcie, dzięki którym domy nadal otwierają się na Jezusa Chrystusa, a ich rodziny są chrześcijańskie – mówił. Wyraził wdzięczność za wysiłek i poświęcenie kobiet wkładane w rozwój i wychowanie dzieci, a także za okazaną gościnność podczas ŚDM.
– To wy, otwierając wasze serca, rodziny, domy i mieszkania, przyjęłyście w archidiecezji 16 tysięcy pielgrzymów – powiedział. Jednocześnie przypomniał pątniczkom zadania i odpowiedzialność wypływające z przyjęcia godności matki chrzestnej.
Polityka dla ludzi
Zgodnie z niepisaną tradycją przemówienie biskupa katowickiego dotyczy aktualnych spraw społecznych. Tak było i tym razem. Ciepłe słowa padły pod adresem rządowych programów: „Rodzina 500+”, „Program 75+” oraz „Mieszkanie Plus”. Poprawiają one bowiem jakość życia obywateli oraz śląskich rodzin. Arcybiskup Skworc wysunął także nowy postulat: „Łazienka dla każdej rodziny”. Jest on konsekwencją odwiedzin śląskich rodzin mieszkających w zdegradowanych osiedlach górnośląskich miast. Jednak w znacznej mierze to od obywateli zależą losy projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. – Jest to legalna droga do odzyskania niedzieli – stwierdził metropolita katowicki. Zwrócił przy tym uwagę, że najczęściej ofiarami niedzielnej pracy padają kobiety: żony i matki. – Ten stan trzeba zmienić! – przekonywał. W obliczu zanieczyszczonego na Śląsku powietrza i niegospodarności prosił o przeprowadzenie ekologicznego rachunku sumienia oraz roztropność w zakupie żywności.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się