Publikujemy całość przemówienia abp. Wiktora Skworca wygłoszonego podczas pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich.
Dzisiaj także nie brakuje kobiet: matek i babć, które przypominają i zachęcają rodziców do podjęcia decyzji o ochrzczeniu dziecka. Pośród nas są kobiety, matki, babcie, dzięki którym domy nadal otwierają się na Jezusa Chrystusa, a ich rodziny są chrześcijańskie. Papieżu Franciszku odpowiadamy na Twoją zachętę wypowiedzianą w Częstochowie i serdecznie dziękujemy naszym matkom i babciom!
Nieraz mówimy o wrodzonych, odziedziczonych cechach a nawet o wierze, że zostały "wyssane z mlekiem matki". Sam język, przypominając, że nie sobie samym je zawdzięczamy, naprowadza nas na wdzięczność wobec matek, z których wyssaliśmy życie. I to nie metaforycznie, w przenośni, lecz dosłownie! Wyssaliśmy życie. I za to dziś dziękujemy szczególnie: za często niedoceniany wysiłek karmiącego matczynego ciała. A z wdzięcznością wobec matek, które nas samych wykarmiły powinniśmy łączyć najwyższy szacunek do tych kobiet, które teraz poświęcają sporą część swojej życiowej energii, by ich maleństwa mogły się cieszyć naturalnym pokarmem. Warto wzmacniać kulturę, w której karmiące matki czują się bezpieczne; należy je cenić i szanować!
Wiele z was – drogie Siostry – z radością przyjęło godność i zadania matki chrzestnej. Proszę was, abyście uświadomiły sobie na nowo odpowiedzialność za duchowy rozwój dziecka, które trzymałyście na rękach, przy sercu w dniu chrztu św. Proszę o towarzyszenie waszym chrześniakom w modlitwie; rozmawiajcie z nimi rozmowę o wierze, zwłaszcza, kiedy przyjmują sakrament Ducha św., kiedy podejmują decyzje wiążące na całe życie; proszę was, byście dawały im przykład wierności Bogu, Ewangelii i Kościołowi.
Ojcu świętemu składamy podziękowanie również za dokument o rodzinie i małżeństwie pt. „Amoris laetitia” (Radość miłości). Podkreśla w nim, że „Przed każdą rodziną ukazuje się ikona Rodziny z Nazaretu, z jej codziennym trudem. W skarbcu serca Maryi są również wszystkie sprawy każdej z naszych rodzin, a Ona je troskliwie zachowuje” I może nam pomóc, abyśmy rozpoznali w rodzinnych dziejach Boże orędzie.