Nowy numer 13/2024 Archiwum

Oni są nadzwyczajni

Ponad tysiąc mężczyzn w Archidiecezji Katowickiej obchodzi dziś święto.

Uroczystość św. Jacka Odrowąża, głównego patrona archidiecezji katowickiej to święto nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Od 19 kwietnia 2008 roku, Apostoł Północy jest ich patronem.

Na świat przychodzi w 1183 roku Kamieniu Śląskim. Studiuje w Paryżu i Bolonii. Do dominikanów wstępuje w 1221 roku. Habit otrzymuje z rąk św. Dominika w Bazylice św. Sabiny w Rzymie.

Do Polski przybywa z konkretną misją. Chce ewangelizować. Czyni to gorliwie i z oddaniem. Przemierza ziemie od Gdańska do Kijowa. Przy okazji zakłada klasztory. Już w 1226 powstaje pierwsza prowincja dominikanów w Polsce.

Umiera w Krakowie 15 sierpnia 1257 roku. Niemal 350 lat później zostaje kanonizowany.

W ikonografii ukazywany jest najczęściej z Najświętszym Sakramentem i figurką Maryi.

Tyle w telegraficznym skrócie o św. Jacku, patronie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Archidiecezji Katowickiej.  Jest ich ponad 1300!

Najczęściej spotykamy ich w kościołach na Eucharystii. Ale ich posługa nie polega jedynie na rozdawaniu Komunii. Nie ma też nic wspólnego z wyręczaniem księży. Szafarze są posłani przede wszystkim do chorych, osamotnionych i starszych parafian. To bezcenna pomoc, dzięki której wszyscy wierni mogą zjednoczyć się z Chrystusem eucharystycznym.

Za swoich podopiecznych modlą się słowami specjalnej modlitwy. Przyzywają przy tym wstawiennictwa św. Jacka: "pomóż nam służyć wszystkim pragnącym i potrzebującym Chrystusa oraz pozyskiwać dla wiary tych, którzy nie odczuwają głodu eucharystycznego i nie potrzebują obecności Boga w swoim życiu".

Każdego dnia dziękują też za dar życia ich patrona. Upatrują w nim wzór do naśladowania: "święty Jacku, nasz patronie, w miłości wielkiej, oddajemy najwyższy hołd Bogu, dziękując za to, że postawił cię na ziemi śląskiej, jako wzór świętości do naśladowania".

Nadzwyczajni szafarze Archidiecezji Katowickiej są bardzo nowocześni. Od tego roku wielu z nich używa specjalnej aplikacji mobilnej "szafarz".

W zamyśle autorów aplikacja  ma być pomocą przede wszystkim w indywidualnym rozważaniu Słowa Bożego oraz właściwym przygotowaniu się do posługi wobec chorych i cierpiących. Znajdziemy tam m.in.: zwykły i skrócony obrzęd Komunii, wiatyk, liturgię dnia, instrukcje, wskazania Konferencji Episkopatu Polski oraz archidiecezji katowickiej, a także notę dotyczącą komunii bezglutenowej.

Szafarze sięgający po aplikacje mogą tam wpisywać adresy chorych, ustalać kolejność ich odwiedzin, a nawet edytować modlitwę powszechną dodając imiona tych, do których udają się z posługą.

Ich duchowym opiekunem jest ksiądz Andrzej Suchoń, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach.

Wszystkim nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. w dniu ich święta dziękujemy za posługę i wypraszamy wiele łask za przyczyną św. Jacka.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy