Nowy numer 38/2023 Archiwum

Odpust z jubileuszami biskupów

W uroczystość Wniebowzięcia NMP odbędzie się pielgrzymka metropolii górnośląskiej do sanktuarium w Rudach.

W tym roku odpust będzie połączony z jubileuszem 35-lecia sakry biskupiej Jana Wieczorka, pierwszego ordynariusza diecezji gliwickiej, dzięki którego decyzjom pocysterskie opactwo w Rudach stało się na powrót w całości własnością Kościoła i nabrało nowego blasku. W tym dniu obchodzona będzie także 60. rocznica święceń kapłańskich bp. Jana Bagińskiego z Opola.

Mszy św. na dziedzińcu Starego Opactwa 15 sierpnia o 11.00 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi opat klasztoru cystersów w Krakowie-Moglile, o. dr Piotr Chojnacki. Nieszpory maryjne w bazylice odbędą się o 15.00. Przewodniczyć im będzie ks. Sebastian Śliwiński, proboszcz i kustosz sanktuarium w Rudach, a homilię wygłosi ks. Damian Dolnicki, sędzia audytor Sądu Biskupiego w Gliwicach.

Z okazji uroczystości zaproszenie na metropolitalną pielgrzymkę do diecezjan wystosował  bp gliwicki Jan Kopiec. Nawiązał w nim do historii tego miejsca i pielęgnowanego przez zakonników kultu maryjnego.

„Dzisiaj w Rudach cystersów już nie ma, bo takie były wyniki historycznych dróg Kościoła na naszej ziemi. Ale pozostała świątynia dedykowana Maryi w tajemnicy Jej Wniebowzięcia, oraz wdzięczna pamięć za wielowiekowe zaangażowanie się zakonników, wraz z pobożnym naszym ludem, w czynienie tej ziemi pięknej i zasobnej. To nas napawa przekonaniem o potrzebie wyśpiewania szczególnej chwały naszej Pani i Królowej, z włączeniem cysterskiej gorliwości i szerokiego otwarcia na społeczeństwo” – napisał.

Pielgrzymce towarzyszyć ma także dziękczynienie za przyjęcie przed 1050 laty chrztu przez Mieszka I i za Światowe Dnia Młodzieży. Będzie to też zwiastun obchodów 25-lecia diecezji gliwickiej i zapowiedzianego pierwszego synodu, który rozpocznie się w marcu przyszłego roku.

Odpust z jubileuszami biskupów   Dziedziniec Starego Opactwa w Rudach Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast