Nowy numer 33/2018 Archiwum

Łączą nas Piekary

Gdy w sierpniu cała Polska pielgrzymuje na Jasną Górę, na duchowej mapie Śląska nie może zabraknąć piekarskiego wzgórza. W maju byli tu mężczyźni, latem przychodzą kobiety. To mocny rys śląskiej pobożności.

Powodów, by 21 sierpnia pielgrzymować do Śląskiej Gospodyni, jest wiele. Zapewne każdy ma własne, osobiste intencje. I dobrze. O kliku trzeba jednak wspomnieć. Cały czas trwamy w Roku Miłosierdzia i przeżywamy 1050. rocznicę chrztu Polski. Z woli papieża Franciszka kulminacyjne obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia odbyły się w Polsce, na ziemi apostołów miłosierdzia: św. Faustyny, św. Maksymiliana Marii Kolbego i św. Jana Pawła II. Młodzi z całego świata przypomnieli nam, że wiara to powód do dumy i prawdziwej radości. Pokazali nam, że jedyną sensowną odpowiedzią na wszelkie zło tego świata jest Jezus Chrystus. Udowodnili, że można się bardzo różnić, ale jednocześnie być razem.

W pewnym sensie doświadczamy tego w Piekarach. Co roku wraz z Maryją budujemy wspólnotę uczniów Chrystusa. Najpierw mężczyźni, potem kobiety. Nie możemy też w tym momencie nie wspomnieć śp. kard. Franciszka Macharskiego. Odkąd Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową, kardynał do Piekar przyjeżdżał zawsze, dopóki pozwalał mu na to stan zdrowia. Na kalwaryjskim wzgórzu zabrakło go tylko raz. Był wtedy w Rzymie. Od razu usłyszał od św. Jana Pawła II: „Dlaczego nie jesteś w Piekarach?”. Tradycyjnie już słowo wprowadzenia na kalwaryjskim wzgórzu wygłosi abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Kaznodzieją piekarskim będzie abp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji w internecie na: katowice.gosc.pl oraz do słuchania transmisji w Radiu eM na 107,6 FM. Dla pielgrzymów przygotowaliśmy także specjalne wydanie „Gościa Niedzielnego”. Będzie go można nabyć w Piekarach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama