Nowy numer 23/2021 Archiwum

Eksplozja w kopalni "Murcki"

Wybuch nastąpił w szybie wentylacyjnym "Zygmunt" w Katowicach koło osiedla Bażantowo.

Wybuch zerwał dach z budynku nadszybia szybu wentylacyjnego „Zygmunt” przy ulicy Głuszców w Katowicach. Fragment zawalonego dachu ma ok. 80 metrów kwadratowych.

- Według relacji trzech pracowników, którzy przebywali na tym terenie, wynika, że żadnych osób w tym budynku nie powinno być - mówi bryg. Andrzej Płóciniczak, rzecznik prasowy komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. - Dodatkową informacją, którą otrzymaliśmy, jest to, że na poziomie około minus 440 przebywa jeden górnik - informuje.

Katowicki Holding Węglowy poinformował, że przeprowadzana jest lokalizacja pracowników, którzy w tym czasie znajdowali się pod ziemią. "Ponieważ wybuch uszkodził łączność, w tamtym kierunku udały się dwa zastępy ratowników" - czytamy w komunikacie na stronie KHW.

Wybuchł prawdopodobnie metan z rury, która odprowadza ten gaz z wyrobisk na powierzchnię.

AKTUALIZACJA z godz. 14.55:

Wyższy Urząd Górniczy podał, że z sygnalistą obsługi pompowni, która znajduje się pod ziemią na poziomie 416 m, wciąż nie ma łączności. Poszukują go obecnie cztery zastępy ratowników.

- W rejonie zagrożenia znajdowało się sześciu pracowników obsługi szybu oraz 19 zatrudnionych pod ziemią. 24 z nich nie odniosło obrażeń, a jeden jest poszukiwany - informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik WUG.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama