Nowy numer 33/2018 Archiwum

Śląscy pszczelarze świętowali

W niedzielę na trutowisku "Hamerla" w lasach murckowskich odbyło się XV spotkanie śląskich pszczelarzy.

Świętowanie na trutowisku to przede wszystkim uroczysta Msza św. w środku lasu i spotkanie pszczelarskich rodzin Śląskiego Związku Pszczelarskiego, który skupia 65 kół i ponad 2 tysiące pszczelarzy.

Głównym organizatorem spotkania w lasach murckowskich był Zarząd Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.

Eucharystii przewodniczył bp Marek Szkudło, przy ołtarzu stanęli także: kapelan pszczelarzy, ks. Grzegorz Kotyczka, kapelan leśników, ks. Mikołaj Skawiński i o. Alan Rusek OFM z Panewnik. Mszę uświetniły sztandary kół pszczelarskich i leśników  oraz chór Zorza z Wyr. 

Po Mszy Augustyn Paszek z Koła Tychy otrzymał najwyższe odznaczenie Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, statuetkę księdza doktora Jana Dzierżona.

W lipcową niedzielę można było nie tylko oglądać bogato zaopatrzone stoiska pszczelarskie, ale również skosztować i zakupić miód czy inne wyroby i akcesoria pszczelarskie.

Licznie zebranych uczestników bawiły zespoły artystyczne, imprezę w środku lasu zakończyła  zabawa taneczna.

Za bezpośrednią organizację odpowiadał wiceprezes ŚZP pan Edmund Bryjok, który jest jednocześnie członkiem Koła Pszczelarzy Bieruń. W pracach przygotowujących święto wzięli udział pszczelarze z Kół Pszczelarzy: Bieruń, Tychy i Bojszowy oraz członkowie Zarządu i Sekcji działających przy ŚZP. 

Do Śląskiego Związku Pszczelarzy należą dwa największe trutowiska w Polsce - na "Hamerli" i w Wiśle-Łabajowie.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama