Nowy numer 48/2023 Archiwum

Katowice gotowe na Muchowiec

Katowice jeszcze tego nie widziały. Kilkanaście tysięcy młodych ludzi z 55 krajów z całego świata i kilkadziesiąt tysięcy ludzi ze Śląska spotka się na katowickim lotnisku Muchowiec, aby zrobić wspólny „raban”, do którego wzywał papież Franciszek. Spotkanie na Górze Karmel już 23 lipca.

Już 20 lipca do Polski przyjadą pielgrzymi z całego świata. Wydarzenia centralne odbędą się w Krakowie, a tydzień wcześniej goście z zagranicy odwiedzą diecezje w całym kraju.

Do Katowic przyjedzie kilkanaście tysięcy pielgrzymów z ponad 50 państw. Organizatorzy chcą spotkać się na katowickim lotnisku Muchowiec, gdzie zostaną zaprezentowane grupy zagraniczne, które następnie wezmą udział w Eucharystii.

Będą oni mieli również okazję, żeby zobaczyć musical w wykonaniu Śląskich artystów, jak również wysłuchają koncertu jednej z największych na świecie gwiazd muzyki chrześcijańskiej - Stevena Curtis Chapmana.

Międzynarodowa prezentacja - od 15.00

Na katowickim lotnisku Muchowiec zrobi się naprawdę międzynarodowo. Wydarzenie rozpocznie się wspólną modlitwą, po której na wielkiej scenie pojawią się grupy międzynarodowe.

Na przedstawienie każdego narodu i wspólnoty zabrakłoby czasu, dlatego dokonana zostanie prezentacja kilku wybranych grup pochodzących z czterech stron świata - Korei, Ugandy, Argentyny i Włoch. Młodzież z różnych kontynentów w wybrany przez siebie sposób przedstawi bogactwo kulturowe swojego kraju ukazując różnorodność Kościoła katolickiego na całym świecie.

Ogień popłynie ze sceny - od 16.15

Z biblijną Górą Karmel ściśle związany jest prorok Eliasz. Podczas wydarzenia zostanie wystawione widowisko przedstawiające historię biblijnego bohatera. „Jak ogień” to wyjątkowe widowisko muzyczno-aktorskie.

Na scenie stanie ponad 100 artystów, którzy przeniosą publiczność w czasy starożytnego Izraela. Solistom wtórował będzie Zespół Wokalny 6 na 6 z Rybnika, zaś instrumentalnym trzonem widowiska będzie zespół Chwila Nieuwagi oraz towarzysząca mu Orkiestra Symfoniczna Absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach pod batutą Piotra Kotasa.

Nie zabraknie również tancerzy (Zespół Taneczny Studentów PWST i WTT), a nawet… motocyklistów Katolickiego Klubu Motocyklowego Soul Hunters.

To, co najważniejsze, czyli Eucharystia - od 17.30

Przy ołtarzu podczas Mszy św., która zostanie odprawiona na lotnisku stanie w sumie 25 biskupów, 250 księży z całego świata i będzie jej przewodniczył abp Wiktor Skworc.

Międzynarodowy wymiar wspólnego przeżywania liturgii zostanie podkreślony również poprzez czytanie Słowa oraz modlitwę w różnych językach - włoskim, hiszpańskim, angielskim, francuskim, niemieckim, portugalskim, czeskim, rosyjskim i chińskim. Eucharystię swoim głosem ubarwi zespół „Twoje Niebo” prowadzony przez o. Mariusza Wójtowicza wraz z chórem młodzieży z Katowic, tworzonym specjalnie na to wydarzenie.

Colony House, Steven Curtis Chapman, TGD - 19.00

Na koniec spotkania na scenie pojawią się zagraniczne i polskie zespoły grające muzyką chrześcijańską. Gwiazdą wieczoru będzie Steven Curtis Chapman uznany jako jeden z najlepszych piosenkarzy muzyki chrześcijańskiej, który wydał ponad 20 albumów.

Chapman sprzedał ponad 10 milionów albumów i ma na swoim koncie 10 złotych i platynowych płyt. Wokalista zdobył 5 nagród Grammy, 58 nagród GMA Dove Awards oraz nagrodę American Music Awards, więcej niż jakikolwiek artysta w historii.

Supportem dla Stevena Curtis Chapmana będzie zespół Colony House. Na scenie zaprezentuje się również jeden z najbardziej znanych zespołów muzyki gospelowej w Polsce – chór TGD. Na spotkanie na Górze Karmel zaproszeni są przede wszystkim wszyscy wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, Parafialne Centra ŚDM, rodziny przyjmujące pielgrzymów na czas Dni w Diecezji oraz cała młodzież archidiecezji katowickiej wraz ze swoimi rodzinami.

Szczególne zaproszenie kierowane jest do uczestników ŚDM 1991 roku w Częstochowie oraz tych, którzy byli na Muchowcu w 1983 roku na spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II.

 Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Katowice gotowe na Muchowiec  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy