Nowy numer 24/2018 Archiwum

Tobie przaja, Seminarium

Pod takim tytułem zorganizowano teleturniej dla uczestników Dnia Skupienia Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Wszyscy uczestniczyli również w Eucharystii, konferencji oraz spotkaniu z klerykami.

- Cieszymy się, że dzisiaj możemy zobaczyć osoby, które cały czas się za nas modlą. Jest ich o wiele więcej, dzisiaj przyjechała część i za to im dziękujemy - mówił ks. dr Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

O Bogu, który szuka człowieka, mówił ks. Krzysztof Goik, ojciec duchowny w śląskim seminarium. Analizując przypowieść o Samarytance, którą Jezus spotyka w południe przy studni, mówił o Bogu, który chce znaleźć człowieka. Wskazał też na pewne zagrożenie, które rozwija się we współczesnym świecie. Polega ono na tym, że cały czas poszukujemy. - Bywa, że nawet się upajamy tym stanem poszukiwania. A tymczasem pozwólmy Bogu się znaleźć i dajmy Mu się poprowadzić - powiedział podczas konferencji.

Uczestnicy dnia skupienia mogli również posłuchać o wydarzeniach, które miały miejsce w śląskim seminarium. Była mowa o przyjętych posługach, wakacyjnych wyjazdach misyjnych czy współprowadzonych rekolekcjach. Swoimi doświadczeniami podzielili się również klerycy, którzy przyjęli strój duchowny. - Mimo że nie jest to posługa, to jednak zewnętrznie wszystko się zmienia - mówił jeden z kleryków III roku.

W czasie Eucharystii słowo Boże wygłosił rektor seminarium ks. dr Panek. Nawiązując do przeżywanego dzisiaj w Kościele wspomnienia Niepokalanego Serca NMP, zwrócił uwagę, że było ono napełnione radością, uwielbieniem. W dalszej części homilii nawiązał do św. Augustyna. - "Mówi się: »Złe czasy mamy, czasy trudne«, ale usiłujmy żyć dobrze, a czasy będą dobre. Czasy to my. Tacy, jacy jesteśmy, takie są i czasy" (Kazanie 80, 8) - zacytował biskupa Hippony.

Znajomością WoS, czyli Wiedzy o Seminarium, musieli się wykazać uczestnicy teleturnieju TpSem, czyli "Tobie przaja, Seminarium". Wyłonieni spośród uczestników dnia skupienia chętni odpowiadali na pytania dotyczące historii śląskiego seminarium, jak również z dziedziny życia codziennego kleryków. Uczestnicy musieli także rozpoznać popularne piosenki, jak i podać imię świętego znajdującego się na wylosowanym obrazku.

- To nie jest takie proste odpowiedzieć na wezwanie. Pan Bóg powołuje bardzo wielu ludzi, ale nie wszyscy potrafią, nie wszyscy mają odwagę, aby odpowiedzieć na ten głos. I dlatego trzeba w ich stronę wyciągać symboliczne dłonie, żeby mieli odwagę odpowiedzieć na to wezwanie i zmierzyli się z tym wszystkim, co na początku wydaje się trudne, a potem jest czymś pięknym - powiedział rektor seminarium na zakończenie dnia skupienia.

Spotkanie zakończyło wspólne nabożeństwo w seminaryjnej kaplicy. Pod przewodnictwem kleryków modlono się o uświęcenie duchowieństwa, o nowe powołania oraz za przyjaciół.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • owieczka_
  04.06.2016 19:12
  A ciągnąc wątek ks.dk.Szymona Kubicy z Mądrości Syracha, po spotkaniu mogę zacytować:

  "14 Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną,
  kto go znalazł, skarb znalazł."
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama