Nowy numer 23/2023 Archiwum

Wystawa "W krainie wież szybowych i hałd- kopalnie Górnego Śląska...", Katowice, 20 maja - 30 czerwca

Katowice. W piątek 20 maja o 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia” im. Henryka Sławika, przy ul. Św. Jana 10, odbędzie się wernisaż wystawy „W krainie wież szybowych i hałd-kopalnie Górnego Śląska w obiektywie Grupy Fotograficznej Karbon”. Wystawa będzie prezentowana do 30 czerwca.

W programie: koncert Dead Factory, projektu muzycznego Macieja Mutwila, jednego z czterech członków Grupy Fotograficznej Karbon.

O wystawie:

Kopalnie węgla kamiennego od ponad dwustu lat stanowią nieodłączną część śląskiego krajobrazu, jego kultury i tradycji. Największe ich skupisko występuje na rozległych obszarach Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Rybnickiego Okręgu Węglowego. Mimo że dzisiaj borykają się z licznymi problemami, a ich przyszłość jest niejasna, to nadal stanowią ważny element lokalnej historii, kultury i przestrzeni. To obok tych zakładów rozbudowywały się osiedla robotnicze, a następnie całe miasta, infrastruktura i sieci komunikacyjne. Początkowo typowo rolnicze tereny, stały się w tętniącymi życiem, przemysłowymi zagłębiami. Wystawa jest formą przeglądu kopalń tych trzech obszarów górniczych oraz prezentacją ich różnorodności pod względem architektury, zabudowań, form, konstrukcji i krajobrazu, w który zostały wpisane.

Grupa Fotograficzna Karbon powstała pod koniec 2013 r. Jej członkowie to przede wszystkim miłośnicy przemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska oraz sąsiadujących z nim obszarów przemysłowych, którzy fotografowaniem zajmowali się już wcześniej z własnej inicjatywy. Wspólna pasja oraz potrzeba uświadamiania ludziom problemu „zanikającego Śląska”, zaowocowała powstaniem wspólnego projektu.

Członkowie grupy dokumentują bezpowrotnie zmieniający się krajobraz Górnego Śląska: hałdy, osiedla robotnicze, likwidowane zakłady przemysłowe, niszczejące obiekty zabytkowe. Nie zapominają jednak o tych ciągle funkcjonujących oraz wyremontowanych lub zrewitalizowanych zabytkowych obiektach jako wzorowych przykładach dbałości o dziedzictwo kulturowe.

Grupa bierze udział w różnych wydarzeniach związanych z dziedzictwem industrialnym i ochroną zabytkowych obiektów poprzemysłowych. Współpracuje też z innymi grupami oraz stowarzyszeniami zajmującymi się podobną tematyką a także realizuje własne wydarzenia. Od 2013 r. Grupa Fotograficzna Karbon publikuje fotografie na łamach „CzasyPisma”, półrocznika, mającego za zadanie popularyzację badań historycznych nad XX-wiecznymi dziejami Górnego Śląska i obszarów sąsiednich, wydawanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Grupę tworzą: Kaja Świętochowska, Damian Cyfka, Tomasz Rybok, Maciej Mutwil.

Wystawa "W krainie wież szybowych i hałd- kopalnie Górnego Śląska...", Katowice, 20 maja - 30 czerwca  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast