Nowy numer 48/2023 Archiwum

Przejście od konserwacji do misji

O ewangelizacji na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach mówili biskupi Adam Wodarczyk i Grzegorz Ryś oraz ks. Przemysław Sawa.

Duchowni byli gośćmi V Międzynarodowej Konferencji Ekumeniczno-Prawnej na temat: "Młodzież - Kościół - Ewangelizacja z okazji ŚDM Kraków 2016". W czwartek odbywa się ona w Katowicach, w piątek - w Brennej.

Bp Adam Wodarczyk podkreślał, że największym owocem Soboru Watykańskiego II jest ewangelizacja rozumiana jako misyjność i apostolstwo.

Cytując Jana Pawła II, przypomniał, że nowa ewangelizacja to ta sama Ewangelia nowa w zapale, metodach i w swoim wymiarze.

Do mówienia o Jezusie biskup pomocniczy zachęcał przede wszystkim obecnych na auli WT młodych ludzi.

Bp Grzegorz Ryś wyjaśnił, na czym polega ewangelizacja w rozumieniu papieża Franciszka. Przyznał, że ojciec święty jest kontynuatorem swoich poprzedników, zwłaszcza bł. Pawła VI. Fundamentalnym pojęciem dla papieża jest nawrócenie pastoralne, które dotyczy przede wszystkim wspólnot.

To nawrócenie w rozumieniu papieża jest "przejściem od duszpasterskich zabiegów o charakterze konserwującym do posługi zdecydowanie misyjnej". Biskup wyjaśniał, że Kościół musi być w "permanentnym stanie misji", a wspólnoty muszą czuć się posłane.

Uczeń ma być również misjonarzem, gorliwym i żarliwym. Biskup wyjaśnił też, że dla papieża w ewangelizacji aktualne i pilnie potrzebne są trzy rzeczy: świadectwo - indywidualne oraz całego Kościoła, wyjście na zewnątrz, będące zaprzeczeniem samowystarczalności Kościoła, Kościół ma być miejscem miłosierdzia, towarzyszącym i zapraszającym, oraz skupienie na tym, co najistotniejsze, czyli na Jezusie.

Podstawą w ewangelizacji ma być zatem głoszenie kerygmatu właściwego dla wszystkich chrześcijan.

Ks. Przemysław Sawa przypomniał, że celem ewangelizacji jest "doświadczenie miłości Boga, który wyrywa z grzechu i prowadzi do nadziei".

Wymienił także kilka elementów widocznych w duchowości nowej ewangelizacji. Są wśród nich ożywienie biblijne, lepsza znajomość Pisma św. wśród katolików, praktykowanie modlitw o uzdrowienie, odnowienie wspólnotowości, modlitwy charyzmatyczne czy uwielbienie.

W czwartek od 15.00 do 18.00 na placu przed Wydziałem w ramach konferencji odbywa się ewangelizacyjny koncert. Wystąpią zespoły: Adam i Beata, Anti Babilon System, Albo i nie oraz Tehillah.

Wcześniej w auli wystąpił Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy