Ponad setka dzieci z trzech województw wzięła udział w konkursie w katowickiej Kostuchnie. Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej odbył się po raz dwudziesty trzeci.
Już od lat w parafii Trójcy Przenajświętszej odbywa się festiwal piosenki. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Miłosiernemu śpiewam na chwałę”.
- Temat dzisiejszego festiwalu nawiązuje do Roku Miłosierdzia, który obecnie przeżywamy. Przypomina nam o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. Uczestnicy ŚDM będą mieli czapeczki z logiem Dni. My zapewniliśmy każdemu uczestnikowi nakrycie głowy z logo naszego festiwalu - mówił ks. Mariusz Dołęgowski, organizator.
W tym roku prezentowały się 34 grupy. Byli to zarówno soliści, jak i duety, tercety i zespoły liczące nawet powyżej dziesięciu osób. Przybyli nie tylko ze Śląska, ale również z Małopolski m.in. z Krakowa i Miechowa oraz województwa świętokrzyskiego - z Sędziszowa.
- Przyjechałem tu z bratanicą 11-letnią Anią z parafii św. Marcina Biskupa w Gnojniku. Przez 30 lat mieszkałem w Kostuchnie. Do tej pory czuje się związany z tym miejscem. Namówiłem brata i w trójkę tu przybyliśmy - mówił Jan Wolak.
- My przyjechałyśmy tu po raz pierwszy. Bardzo mi się tu podoba. Jest super atmosfera - mówiła Łucja Strzelczyk z zespołu wokalno-instrumentalnego „Septyma” z Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach.
A jej koleżanka z zespołu Emilia Żesławska dodawała: - W „Septymie” śpiewam do dwóch lat. Byłam już na kilku festiwalach. Tu jest bardzo ładnie. Oprócz atmosfery podoba mi się również kościół, a najbardziej witraże.
Jolanta Jabłońska prowadząca „Septymę” wyjaśniała, dlaczego zespół przyjechał do Katowic. - Występowaliśmy już na różnych konkursach, ale szukałam czegoś nowego. I tak przyjechaliśmy tutaj. Jest naprawdę wspaniała atmosfera, wszyscy śpiewają. Animatorzy potrafią zachęcić wszystkich do wspólnych śpiewów podczas, gdy zespoły się przygotowują.
- Bardzo lubię nasz festiwal. Wszędzie biegają dzieci, jest radośnie i wesoło. To istny festiwal młodości - przyznał proboszcz ks. Stanisław Reś.
W tym roku jury w składzie: Bożena Dolina, Damian Kątny i Dominik Mazur przyznało nagrody w kategoriach:
Zespoły: I miejsce - Zespół Wokalny „ARS” z Samorządowego Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie; II miejsce - Schola Dzieci Maryi z parafii św. Michała Archanioła w Orzegowie; III miejsce - Zespół Wokalno-Instrumentalny „SEPTYMA” z Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach.
Wokaliści: I miejsce - Anna Wolak z parafii św. Marcina Biskupa w Gnojniku; II miejsce - Karolina Chojnacka z parafii Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie; III miejsce - Julia Jurczak z parafii św. Wojciecha w Czeladzi.