Nowy numer 15/2024 Archiwum

Trasa Racibórz-Pszczyna - jest dotacja

Dotacje na nowe drogi przyznał zarząd województwa. Zyskają Rybnik, Ruda Śl., Pawłowice Śl.

Największą dotację Zarząd Województwa Śląskiego przyznał Rybnikowi - aż 290 mln zł. Miasto chce je przeznaczyć na budowę ponad 10-kilometrowego odcinka drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. Kwota dofinansowania pokrywa prawie 67 proc. planowanych kosztów budowy. - Jest to najwyższe dofinansowanie, jakie zostało przyznane miastu w historii - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Rybnik się odkorkuje?

Dofinansowany odcinek zacznie się na istniejącym rondzie Raciborskim w Żorach. Stąd nowa droga pobiegnie - mijając od południa lotnisko w Gotartowicach - aż do ulicy Wodzisławskiej w Rybniku, gdzie powstaną bezkolizyjny węzeł i 400-metrowa estakada nad stacją kolejową Rybnik Towarowy.

Ten odcinek drogi ma mieć klasę GP (główna przyspieszona) i przekrój 2 x 2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu). Trasa będzie tu całkowicie bezkolizyjna - poza wodzisławskim zostaną jeszcze wybudowane bezkolizyjne węzły świerklański, gotartowicki, chwałowicki i śródmiejski. Od tego ostatniego miasto wybuduje też całkiem nową drogę, długą na 900 metrów, wiodącą w stronę centrum - do Obwiedni Południowej. Dzięki niej powinny zmniejszyć się też korki na ul. Wodzisławskiej.

Na nowym odcinku drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna powstaną 3 mosty i 11 wiaduktów. Budowa powinna być dużą ulgą dla mocno zakorkowanego Rybnika.

Zyskają Ruda i Pawłowice

Decyzję zarządu województwa musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska. Można spodziewać się tego za kilka miesięcy. - Spodziewamy się, że skoro projekt został pozytywnie zarekomendowany przez stronę polską, to problemów w Brukseli nie będzie - mówi Janusz Koper, wiceprezydent Rybnika.

Budowa miałaby potrwać co najmniej dwa lata, nie dłużej jednak niż do 2020 roku. Miasto chciałoby ją zacząć już na przełomie 2016 i 2017 roku.

O dofinansowanie następnego odcinka - od węzła wodzisławskiego do ul. Sportowej przy granicy z Rydułtowami - Rybnik stara się w następnym, grudniowym konkursie.

Zarząd Województwa Śląskiego przyznał też 136 mln zł na budowę odcinka trasy N-S, która ma połączyć Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4. Zyskają też mieszkańcy Pawłowic - zarząd przyznał 47 mln zł dotacji na budowę obwodnicy tego miasta; ma ona być częścią Drogi Głównej Południowej.

Trasa Racibórz-Pszczyna - jest dotacja   Mapa rybnickiego odcinka planowanej drogi Racibórz-Pszczyna UM Rybnik

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy