Nowy numer 30/2021 Archiwum

KW: Będzie porozumienie?

W Kompanii Węglowej trwa kolejna tura rozmów związkowców z ministrem energii, Krzysztofem Tchórzewskim.

Do Katowic przyjechał ze swoim zastępcą, Grzegorzem Tobiszewskim. W rozmowach biorą udział także strona strona społeczna oraz zarząd górniczej spółki. Być może dziś uda się podpisać porozumienie poprzedzające powstanie Polskiej Grupy Górniczej.

PGG ma powstać 1 maja. W jej skład ma wejść 11 kopalń, cztery zakłady Kompanii i ponad 32,5-tysięczna załoga. Projekt porozumienia wypracowano w sobotę. W poniedziałek na kopalniach związkowcy jego treść przedstawiali górnikom podczas całodniowych masówek.

- Informacje, które do mnie dotarły wskazują na to, że załoga identyfikuje się z problemami firmy (...). Mam nadzieję, że nie tylko uratujemy 100 tys. miejsc pracy, ale myślę, że będzie to pierwszy krok do tego, żeby nastąpił dynamiczny rozwój Śląska - mówił tuż przed spotkaniem K. Tchórzewski.

Projekt porozumienia zakłada zawieszenie "czternastki" na 18 miesięcy. Górnicy nadal otrzymywać mają barbórkę i deputat węglowy. Połączone mają być także kopalnie, które wejdą do PGG.

Chodzi o wszystkie kopalnie rudzkie, kopalnie "Piast" i "Ziemowit" oraz kopalnie rybnickie. Kopalnie "Sośnica" i "Bolesław Śmiały" mają działać samodzielnie.

Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ma trafić, razem z wytypowanymi kopalniami, prawie 4 tys. pracowników.

  KW: Będzie porozumienie?   Rozpoczęła się kolejna tura rozmów w KW Joanna Juroszek /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama