Reklama

Dziś masówki na kopalniach

Wypracowany w sobotę projekt porozumienia w KW poznają pracownicy poszczególnych kopalń.

Poprzedza on przekazanie 11 kopalń i pracowników KW do mającej powstać w maju Polskiej Grupy Górniczej. Jego treść w poniedziałek przekazywana jest pracownikom kopalni podczas masówek. Porozumienie najprawdopodobniej podpisane zostanie we wtorek.

Projekt porozumienia przewiduje zawieszenie "czternastki" na 18 miesięcy, bez zmian mają pozostać barbórka i deputat węglowy. W planach ma być także połączenie większości spośród 11 kopalń, które wejdą w skład PGG. Docelowo połączone miałyby być m.in. wszystkie kopalnie rudzkie, kopalnie "Piast" i "Ziemowit" i kopalnie rybnickie. Samodzielne pozostałyby kopalnie "Sośnica" i "Bolesław Śmiały".

Do SRK razem z wytypowanymi kopalniami lub ich częściami ma trafić łącznie 3,8–4 tys. osób – pracowników zarówno dołu, jak i powierzchni zakładów.

Polska Grupa Górnicza ma powstać 1 maja. W jej skład ma wejść 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii wraz z jej całą ponad 32,5-tysięczną załogą.

Zgodnie z założonym biznesplanem, w końcu przyszłego roku PGG musi osiągnąć rentowność. Uzyskać ma ją także dzięki zmianie górniczych wynagrodzeń.  

Projekt porozumienia po wielogodzinnych rozmowach strony społecznej, zarządu Kompanii Węglowej z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i jego zastępcą, Grzegorzem Tobiszowskim wypracowano w sobotę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..