GN 28/2018 Archiwum

O wujku zabitym przez żołnierzy radzieckich

Wyjątkowy spektakl o życiu i męczeńskiej śmierci ks. Pawła Kontnego przygotowano w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach.

Był "kapłanem niezłomnym", który w obronie swoich parafian oddał życie. Mowa o ks. Pawle Kontnym, chrystusowcu, pochodzącym z Tychów.

Duchowny podczas wojny wykazywał się wielką odwagą, m.in. głosił patriotyczne kazania, za co trafił do więzienia w Mikołowie.

Został zastrzelony przez żołnierzy radzieckich, usiłujących dokonać gwałtu na mieszkankach Lędzin.

Reżysera Pawła Kontnego łączyły z bohaterem sztuki więzy krwi. Historia wujka stała się dla niego materiałem wartym przeniesienia na deski teatralne. Co więcej, wcielił się on w główną postać - to nadało temu przedstawieniu symbolicznego wymiaru.

"Rzecz wielce niebezpieczna" to historia mało znana, ale jakże prawdziwa i pouczająca, przypomniana przez grono młodych ludzi w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach. O tragicznych losach kapłana przeczytasz także  TUTAJ.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama