Głośne huki, łuski z nabojów walające się po podłodze, przesiąknięte krwią ubrania poszkodowanych, poród i pomoc medyków wspieranych przez grupę antyterrorystów.
Wszystko to można było obserwować w poniedziałek w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej ŚUM w katowickiej Ligocie.
Wyżej wymienione niecodzienne sytuacje działy się za sprawą finału Zawodów Symulacyjnych SUM WARS 2016. Była to już IV edycja corocznych zmagań między zespołami studentów w symulowanych scenariuszach klinicznych.
- Dla studentów zostały przygotowane 3 konkurencje symulacyjne. Na sali porodowej musieli zmierzyć się z odebraniem porodu - fizjologicznego, nie powikłanego.
Na sali Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zespoły ratowników musiały zdiagnozować i udzielić pomocy pacjentowi z dusznościami i krwiopluciem. Następny scenariusz zakładał wydarzenie na strzelnicy, gdzie napastnik wziął instruktora za zakładnika. Nieszczęśnik ten dostał duszności, jednak przed udzieleniem mu pomocy medycznej, oddziały policji musiały obezwładnić napastnika. Po zakończeniu tych zadań organizowana była sztafeta medyczna, podczas której należało wykonywać procedury medyczne w jak najkrótszym czasie, jednak z zachowaniem określonych zasad - mówił Adam Ubych, pracownik Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej ŚUM.
- Symulatory zachowują się bardzo realne, są w stanie określić te parametry życiowe, które normalnie sprawdzamy u pacjentów, są w stanie do nas mówić. Takie treningi bardzo dobrze przygotowują do pracy w przyszłości. Niestety, dość rzadko mamy tutaj ćwiczenia w toku naszych studiów - powiedział Dawid Marciniak, student V roku, kierunku lekarskiego.
Studenci przed wykonaniem zadań nie wiedzieli z czym przyjdzie im się zmierzyć, dlatego musieli być przygotowani na wszelkie ewentualności, zarówno pod względem praktycznym i teoretycznym.
- Dzięki temu, że mamy Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej i jest ono dobrze wyposażone, studenci mogą rozwijać swoje możliwości. Nie ukrywam, że podchodzą oni do tego z wielkim entuzjazmem. Korzystanie z tych sprzętów pozwala im na osiągnięcie bardzo dobrych umiejętności - wyjaśniła Joanna Lewin-Kowalik, prorektor ds. Studiów i Studentów ŚUM.
W finale brały udział 3 zespoły - 2 z Wydziału Lekarskiego z Katowic i 1 z Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.
Zespoły te zajęły trzy pierwsze miejsca w eliminacjach do finału rozegranych 21 marca 2016 roku. Brało w nich udział 8 drużyn, składających się ze studentów ŚUM z kierunków: lekarskiego, pielęgniarskiego i ratownictwa medycznego.