Nie szukaj pracy ponad twoje siły

W Chorzowie odbyła się pierwsza w południowej Polsce konferencja "Zawód czy powołanie. Biblia o pracy". Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Fundacji "Światło-Życie" ZAKKAI w Chorzowie.

Praca jest integralną częścią życia każdego człowieka. W zamyśle Bożym powinna być realizacją misji, którą każdemu człowiekowi Bóg przeznaczył, błogosławieństwem. Powinna przynosić rozwój i pomnażanie talentów, którymi każdy z nas został obdarzony. Dzisiaj kiedy często praca budzi złe emocje i skojarzenia, istnieje wielka potrzeba budowania prawdziwych, opartych na Biblii przekonań o pracy, które dają nadzieję i wolność, pozwalają uwierzyć we własną niepowtarzalność i odkryć własne obdarowania.

Taki cel przyświecał konferencji "Zawód czy powołanie? Biblia o pracy", która odbyła się 2 kwietnia w Chorzowie. Zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk i grup zawodowych, wśród uczestników byli pracownicy, pracodawcy, poszukujący pracy oraz osoby chcące odnaleźć właściwe miejsce na rynku pracy.

Konferencja podzielona była na kilka bloków tematycznych, które w sposób konkretny, inspirujący i interakcyjny prowadzili chrześcijańscy doradcy zawodowi, psychologowie, coachowie i pracodawcy: Zdzisław Miara, Anna Malińska, Alan Melkumian, Ewa Warchoł, Mariusz Kaletka.

Cennym uzupełnieniem wykładów były świadectwa prelegentów i osób, które dzieliły się swoim doświadczeniem w Bożym podejściu do pracy, odkrywaniu swojego powołania zawodowego. Podczas spotkania było także miejsce na panel dyskusyjny z udziałem ekspertów oraz czas na nawiązywanie kontaktów.

Tematy poszczególnych wystąpień przybliżały zawarte w Biblii Boże spojrzenie na pracę, pomagały odnaleźć słuchaczom swoje miejsce na rynku pracy oraz ukazywały drogi do zwiększenia zawodowej wartości.

- Mamy wiele tekstów biblijnych, które mówią o zaspokajaniu potrzeb przez pracę. Podkreślają one, że nie powinno się szukać czegoś, co jest ponad nasze siły. Bóg obiecał zaspokajać nasze potrzeby i zwykle czyni to właśnie przez pracę - mówił Zdzisław Miara, koordynator Edukacji Finansowej Crown. Wskazując cechy Bożej pracy, pokazywał jak sami powinniśmy pracować. 

- Dla każdego istnieje miejsce na rynku pracy, a jego poszukiwanie jest zawsze procesem - mówiła w swoim wystąpieniu Anna Malińska, lider edukacji finansowej, zachęcając do odkrywania osobistego kształtu i wytrwałego poszukiwania odpowiedniej dla siebie pracy. Ewa Warchoł - coach, doradca zawodowy - podkreślała, że kluczowa w znalezieniu właściwej pracy jest znajomość siebie i pójście za głosem swojego serca i pasji.

Mówiła, że nie ma złych pracowników, a jedynie bywają ludzie źle dopasowani do swojego zajęcia. Jako doświadczony rekruter doradzała, jak skutecznie przygotować się do poszukiwania pracy i jak opracować dokumenty aplikacyjne.

Mariusz Kaletka, przedsiębiorca, z udzielającym się uczestnikom entuzjazmem i energią mówił o pasji, która powinna ukierunkowywać nasze poszukiwania pracy i towarzyszyć codziennemu jej wykonywaniu.

Omawiając czynniki determinujące naszą wartość na rynku pracy, takie jak kompetencje i wiedzę, umiejętność sprzedania się oraz kontakty - wskazał, jak skutecznie ją zwiększać.

Alan Melkumian, przedsiębiorca, podkreślał znacznie rzetelnej pracy i uczciwej pracy. Podzielił się swoim osobistym doświadczeniem podejścia do pracy, relacji w stosunku do współpracowników i konieczności równowagi pomiędzy pracą a rodziną.

Gospodarzem konferencji był Michał Maliński, kierownik Ośrodka Fundacji "Światło-Życie" ZAKKAI w Chorzowie.

Patronat honorowy nad konferencją objął Biskup Adam Wodarczyk. Wydarzenie odbyło się pod patronatem medialnym Gościa Niedzielnego i Radia eM.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..