Nowy numer 23/2021 Archiwum

Rzymski kamień w Piekarach

W piekarskim sanktuarium, w Święto Miłosierdzia Bożego, została odsłonięta tablica z cegłą z Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie.

To dar dla sanktuarium z okazji Roku Miłosierdzia, przekazany przez Stolicę Apostolską. Czarny kamień, wmurowany w tablicę w przedsionku kościoła, to jedna z cegieł, którymi, zgodnie z tradycją, zamurowane były Drzwi Święte po zakończeniu Jubileuszowego Roku 2000. Cegły te są później ofiarowane do różnych miejsc kultu, na znak duchowej jedności z Watykanem i. W piekarskiej bazylice znajduje się już jedna cegła z bramy jubileuszowej roku 1900.

Po raz pierwszy w historii Kościoła, Drzwi Święte w Bazylice św. Jana na Lateranie, otworzył papież Marcin V w 1423 roku. Jubileusz zwyczajny obchodzono wówczas co 33 lata. Podczas otwarcia Roku Jubileuszowego papież uderzał srebrnym młotem trzy razy w mur wzniesiony po zewnętrznej stronie Drzwi Świętych. Następnie murarze całkowicie wyburzali ścianę, odsłaniając Świętą Bramę, przez którą następnie przechodził następca św. Piotra.

Na zakończenie Roku Świętego papież jako ostatni przechodził przez Święte Drzwi, a następnie błogosławił kamienie i cegły służące do wzniesienia muru. Potem brał do ręki murarską kielnię i ustawiał trzy pierwsze cegły z wyrytym własnym imieniem oraz urnę zawierającą monety jubileuszowe. Jan Paweł II uprościł obrządki otwarcia i zamknięcia Roku Jubileuszowego. Mur nie jest już stawiany i rozbierany w obecności papieża. 

Cegła podarowana przez Stolicę Apostolską dla sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, złożona w Drzwiach Świętych Bazyliki św. Piotra w Rzymie, została wyjęta z tych Drzwi przez papieża Franciszka podczas otwarcia Roku Miłosierdzia. Na zakończenie uroczystej Mszy w Piekarach Śl. każdy wychodzący z kościoła miał możliwość otrzymać indywidualne błogosławieństwo.

 


 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama