Nowy numer 25/2018 Archiwum

Powstanie diecezja katowicko-sosnowiecka

Jedna siedziba, jedna nazwa i dwóch biskupów. Diecezje katowicką i sosnowiecką czeka prawdziwa rewolucja.

Stolica Apostolska zdecydowała o połączeniu obu w jedną. Specjaliści wskazują na rangę wydarzenia. - To ewenement na skalę krajową, ale dzięki temu wracamy do korzeni - podkreśla ks. Leszek Makówka.

Katedra Chrystusa Króla z lotu ptaka   Katedra Chrystusa Króla z lotu ptaka RCC Studio Daniel Pietryga

Warto bowiem przypomnieć, że w chwili tworzenia diecezji katowickiej jej strukturę terytorialną tworzyło 18 dekanatów i 179 parafii i stacji duszpasterskich. Obecnie w jej skład wchodzą 34 dekanaty podzielone na 314 parafii. Z kolei diecezja sosnowiecka liczy 162 parafie. 

Dokument w sprawie połączenia dotarł już do obu diecezji, a te nie kryją zaskoczenia nagłym obrotem sprawy. - To wiadomość, która niesie za sobą sporo wyzwań, ale ułatwi też pracę - zauważa ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katedry Chrystusa Króla w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama