Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ten dzwon przywita Papieża przejdź do galerii

Dzwon Miłosierdzia, odlany na Światowe Dni Młodzieży, jest pod Rybnikiem.

To tutaj, w podrybnickiej Czernicy, ten niezwykły instrument właśnie uzyskał serce oraz zawieszenie. Serce wykuł dla niego z jednego kawałka stali kowal z Gogołowej po Jastrzębiem.

Dzwon Miłosierdzia ma pół tony i tonację A1. Ma dokładnie taki sam profil jak wykonany przed niespełna dwoma laty dzwon Jan Paweł II dla katedry na Wawelu. I podobnie jak w przypadku tamtego instrumentu jego twórcy uzyskali wyjątkowe, szlachetne brzmienie. Bardzo wysoko oba te dzwony ocenił specjalista kampanolog, Petr Janda z Czech.

Dzwon Miłosierdzia został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Do Czernicy pod Rybnikiem trafił po zawieszenie, serce i automatykę. Wykonała je wykonująca zlecenia na całym świecie śląska firma Rduch Bells & Clocks.

Dlaczego dźwięk Dzwonu Miłosierdzia brzmi - jak twierdzą jego twórcy - wyjątkowo szlachetnie? Grzegorz Klyszcz, szef Rduch Bells & Clocks, uważa, że zadecydowała dbałość o detale. Chodzi m.in. o użycie najczystszej miedzi i najczystszej cyny, bez domieszek, jakie może mieć np. cyna uzyskana ze stopienia złomu.

Dzwon Miłosierdzia zostanie poświęcony 3 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia, w Krakowie-Łagiewnikach. Ma witać papieża Franciszka na Polach Miłosierdzia w podkrakowskich Brzegach w czasie Światowych Dni Młodzieży. Tam też w przyszłości pozostanie – na wieży domu Campus Misericordiae, prowadzonego przez Caritas.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama