Nowy numer 38/2021 Archiwum

"Polska pod równikiem, czyli z tajgi pod baobaby" - spotkanie z Krzysztofem Błażycą, Żory, 31 marca

Kolejne czwartkowe spotkanie z cyklu spotkań DALEKO JEST BLISKO odbędzie się w czwartek 31 marca o 17.00 w Muzeum Miejskim w Żorach (ul. Muzealna 1/2).

Tematem tego spotkania jest "Polska pod równikiem, czyli z tajgi pod baobaby". Prowadzący - Krzysztof Błażyca, redaktor "Gościa Niedzielnego", zaprosił na nie żyjących w województwie śląskim ludzi, którzy w czasie wojny najpierw zostali wywiezieni na Syberię, a stamtąd udało im się wydostać do Afryki podrównikowej. W latach 1942-51 istniały tam 22 osiedla polskich wygnańców, którzy trafili tu z Sybiru.

O dzieciństwie spędzonym w Afryce opowiedzą w Żorach Sybiracy „Afrykańczycy”: Danuta Dziedzic-Sedlak, Halina Machalska, Artur Woźniakowski i Janina Bezkorowajna. Spotkaniu towarzyszyć będą archiwalne zdjęcia.

Kilka słów o autorze:

Krzysztof Błażyca, reporter, podróżnik, dziennikarz na co dzień związany z redakcją "Gościa Niedzielnego”. Publikuje również m.in. w: "Poznaj Świat", "Almanach prowincjonalny", kenijskim "Catholic Mirror". Współtwórca Fundacji Razem dla Afryki (www.razemdlaafryki.org) wspierającej projekty rozwojowe prowadzone przez misjonarzy w Nigerii, Ugandzie, Kenii (edukacja, pomoc medyczna, pomoc ofiarom handlu ludźmi - kampania: www.zbudujfreedom.pl). Autor zbioru reportaży "Tego drzewa nie zetniesz" (Wydawnictwo Bernardiinum, 2015)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama