Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Pod krzyżem tu i teraz

Wielki Piątek Męki Pańskiej - Liturgia u sióstr karmelitanek.

Jak co roku chętni wierni mogli się włączyć w Triduum Paschalne przeżywane przez siostry karmelitanki. W Wielki Czwartek Eucharystia była celebrowana przez ks. Janusza Wilka, przełożonego Śląskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Towarzyszyli mu klerycy. Również w Wielki Piątek liturgii przewodniczył ks. J. Wilk. Przy ołtarzu stanęli z nim emerytowani kapłani - mieszkańcy Domu św. Józefa w Katowicach.

Podczas obrzędów Wielkiego Piątku, które rozpoczęły się już o godz. 15, przewodniczący obrzędom kapłan przywołał obraz umierającego Zbawiciela i jego słów pochodzących z Psalmu 22: Eli, Eli, lema sabachthani? - "Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?".

Pod krzyżem tu i teraz   Adoracja po liturgii Wielkiego Piątku Stanisław Salik Zastanawiał się, dlaczego św. Jan - którego Męka Pańska została wcześniej odśpiewana przez kleryków - nie opisał tej sceny. Ewangelista przekazał nam jednak wydarzenie, które dotyczyło go osobiście - ostatnie słowa Jezusa do niego i do Matki. Ksiądz Janusz Wilk zaprosił także słuchacza do refleksji nad stanem swojej wiary oraz do duchowego zatrzymania się pod krzyżem Jezusa - w tym momencie życia i w tym stanie wewnętrznym, w jakim się człowiek znajduje.

Po zakończeniu tradycyjnej liturgii z obrzędem adoracji krzyża przez wszystkich zgromadzonych oraz udzieleniem Komunii św. można było jeszcze adorować Chrystusa Eucharystycznego w wysoko ustawionej monstrancji. Symboliczny grób z figurą umęczonego Jezusa stanął przed ołtarzem.


Karmel w Katowicach powstał z inicjatywy bp. Herberta Bednorza. To on poświęcił plac pod budowę klasztoru przy ul. Kilińskiego w Katowicach. 16 października 1989 r. klasztor został erygowany. Kolejny biskup katowicki, obecny arcybiskup senior Damian Zimoń, poświęcił wykończone skrzydła klasztoru i wprowadził do niego 14 sióstr przybyłych z Wrocławia, klasztor jest bowiem fundacją Karmelu wrocławskiego. On też 25 sierpnia 1991 r. dokonał uroczystej konsekracji kaplicy i poświęcił ukończony klasztor.

Katowicki Karmel został wzniesiony z ofiar kleru diecezjalnego przy wydatnej pomocy Zakonu. Siostry karmelitanki pełnią nieustanną posługę modlitwy w intencjach archidiecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama