Nowy numer 25/2021 Archiwum

Dyskusja "Papieskie pielgrzymki i nie tylko", Katowice, 17 marca

Katowice. „Papieskie pielgrzymki i nie tylko”. Dyskusja panelowa wokół książki: „Polityka władz PRL wobec Kościoła katolickiego w województwie krakowskim w latach 1980-1989" z udziałem autora dr. Rafała Łatki, ks. prof. dr. hab. Jerzego Myszora (UŚ), dr. hab. Adama Dziuroka (IPN Katowice/UKSW) i dr Anny Badury (IPN Katowice) odbędzie się w czwartek 17 marca o 16.30 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przy ul. św. Jana 10. Wstęp wolny.

Dyskusja "Papieskie pielgrzymki i nie tylko", Katowice, 17 marca  

- Książka Rafała Łatki to wnikliwe studium polityki władz komunistycznych wobec Kościoła katolickiego w ostatniej dekadzie istnienia PRL. Przez pryzmat wydarzeń zachodzących w Krakowie udało się w niej przedstawić zjawiska mające charakter ogólnopolski, a w szczególności zarysować rolę trzech najważniejszych ośrodków kształtujących politykę władz: administracji państwowej, Służby Bezpieczeństwa oraz aparatu PZPR - uważa prof. Antoni Dudek
 
- Praca dr Rafała Łatki ma charakter pionierski. Jest to bowiem pierwsze, tak wnikliwe i całościowe, opracowanie dziejów relacji między władzą a Kościołem rzymskokatolickim w ostatniej dekadzie komunizmu w województwie krakowskim. Metropolia krakowska stanowiła bardzo ważny punkt na mapie diecezji Kościoła; z jednej strony to stąd, z „dalekiego kraju”, przybył do Wiecznego Miasta papież Jan Paweł II. Z drugiej strony, Kraków, w tym jego duchowieństwo i laikat katolicki, stał się dla władz państwowych trudnym przeciwnikiem, sprawdzającym marksistów z ich skuteczności w prowadzeniu polityki wyznaniowej. Lata 80. to bowiem czas nadzwyczajny w dziejach PRL, lata „Solidarności” i przebudzenia narodowego, stanu wojennego brutalnie pacyfikującego marzenia Polaków, zbrodni na ks. Jerzym, w końcu to lata dekadencji systemu, co najmniej od 1987 r. To wtedy władze zaczęły szukać w Kościele powszechnym i polskim partnera i sojusznika mającego wspierać proces wychodzenia komunistów z komunizmu. Czy Kościół spełnił te oczekiwania władz, to zupełnie inna kwestia - dodaje prof. Jan Żaryn.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama