Nowy numer 33/2018 Archiwum

Minister na górniczych negocjacjach

W spotkaniu związkowców i zarządu Kompanii Węglowej uczestniczył minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Jeżeli załoga - poprzez swoich przedstawicieli, związki zawodowe - oraz nowy zarząd, potrafi wypracować taką formułę pracy, żeby wynik PGG na koniec 2017 roku był dodatni, to w takiej sytuacji mamy pieniądze na inwestycje, w takiej sytuacji inwestorzy wchodzą. I to jest pewnik - powiedział minister Tchórzewski w krótkim oświadczeniu dla mediów. Wygłosił go po zakończeniu rozmów w siedzibie Kompanii Węglowej w Katowicach.

W czasie spotkania minister poinformował zarząd i związki zawodowe o obecnej sytuacji związanej z możliwością doinwestowania nowej Kompanii Węglowej, czyli Polskiej Grupy Górniczej. - Wygląda to dosyć dobrze - ocenił. - Rozmawialiśmy też o tym, żeby ustabilizować rynek węgla, żeby była pewna perspektywa i wiedza o tym, jaki jest kształt produkcji; żeby była specjalizacja w tej dziedzinie. Też jest duża szansa, że te rzeczy będą uregulowane - powiedział.

Przypomnijmy, że w Kompanii Węglowej trwa dziś spór zbiorowy. Związkowcy chcą dotrzymania porozumienia z lipca 2015 r., w którym zarząd gwarantował górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przeniesieniu 11 kopalń do Polskiej Grupy Górniczej. Chodzi o pensje wraz ze wszystkim dodatkami, m.in. premią barbórkową, tzw. 14. pensją, deputatem, rekompensatą węglową. Przez ostatnie pół roku jednak ceny surowców energetycznych, w tym węgla kamiennego, jeszcze bardziej się obniżyły. Zarząd próbował więc niedawno to porozumienie wypowiedzieć i wprowadzić bardziej elastyczne zasady wynagradzania, powiązane z wynikami firmy. Doprowadziło to do sporu ze związkowcami.

Minister Krzysztof Tchórzewski pytany, czy wynagrodzenia górników pozostaną takie same, jak przed rokiem, odpowiedział: - Tego jeszcze nie wiem; myślę, że bezpośrednie płace miesięczne nie ulegną zmianie.

Po zakończeniu spotkania w Katowicach dodał, że sprawa systemu wynagrodzeń musi być przedmiotem uzgodnień związkowców i zarządu spółki. - Pozostają w tej chwili sprawy, które musi zarząd domówić ze stroną społeczną: organizacji wewnętrznej, jak i wypracowania pewnej formuły sposobu wynagradzania, poczynając od 1 czerwca. To jest najważniejsze w tej chwili i z tym załogę i zarząd zostawiam - powiedział.

Polska Grupa Górnicza ma wystartować, jak zapowiada minister Tchórzewski, przed połową roku, ponieważ, jak powiedział, „system finansowania Kompanii Węglowej kończy się”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama