Nowy numer 28/2018 Archiwum

W duchu rozdartego serca

- Miłosierny w relacjach z bliźnimi jest ten, kto sam miłosierdziem został dotknięty, uzdrowiony, przemieniony - mówił w homilii ks. Łukasz Gaweł.

Mszy w Środę Popielcową przewodniczył abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosił proboszcz archikatedry Chrystusa Króla. - Dziś jesteśmy wezwani do nawrócenia, do Metanoi - przypomniał ks. Łukasz Gaweł. - Wyraża się ona z jednej strony w zdecydowanym odwróceniu się od zła, od grzechu, by pójść w kierunku dobra. Z drugiej zaś strony - w zbliżeniu się do Chrystusa, w ufnym zwróceniu się do Niego.

Kaznodzieja podkreślił, że Bóg Miłosierny objawił się światu w Jezusie Chrystusie, w Jego krzyżu, w misterium paschalnym. Zwrócił uwagę na słowa papieża Franciszka z orędzia na rozpoczynający się Wielki Post: "W Jezusie Ukrzyżowanym Bóg pragnie dotrzeć do grzesznika, który odszedł najdalej, tam właśnie, gdzie się zagubił i od Niego oddalił".

Proboszcz katedry przypomniał, że Boże miłosierdzie najskuteczniej dotyka nas w sakramencie pokuty i pojednania. Wtedy obficie się na nas rozlewa. Zachęcił, by rozpocząć Wielki Post właśnie od konfesjonału. - Miłosierny w relacjach wobec bliźnich jest ten, kto sam miłosierdziem został dotknięty, uzdrowiony, przemieniony - mówił.

Kapłan wyjaśnił, że nawrócenie oznacza głęboką i trwałą przemianę życia. Pismo Święte daje konkretne wskazówki: jałmużna, modlitwa, post. - W duchu rozdartego serca, nie szat - podkreślił.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama