Nowy numer 07/2020 Archiwum

Najpiękniejsza w świecie

Dzieci. Ania po urodzeniu żyła półtorej godziny. Rodzice ją przytulili, zanim odeszła do nieba. I pomyśleć, że lekarze proponowali, żeby to dziecko wcześniej zabić.

Czego chcieli oszczędzić rodzicom Ani ginekolodzy proponujący aborcję? Cierpienia? Przecież po zabiciu własnego dziecka cierpienie jest znacznie większe. W dodatku najczęściej trwa przez całe życie.

A może lekarze przez swoją propozycję chcieli zaoszczędzić cierpienia samemu dziecku? – To zakłamanie. Mówiąc takie rzeczy, pomija się fakt, jak przebiega aborcja, i to, z jak wielkim bólem dla dziecka się wiąże – ocenia dr n. med. Magdalena Wąsek-Buko, pediatra neonatolog ze Śląskiego Hospicjum Perinatalnego.

To hospicjum jest niezwykłym stowarzyszeniem. Działający w nim lekarze i psychologowie za darmo, z potrzeby serca, pomagają rodzicom, którzy spodziewają się przyjścia na świat dzieci z bardzo ciężkimi wadami – takimi, które zapewne doprowadzą do śmierci maleństw albo jeszcze w trakcie ciąży, albo krótko po urodzeniu.

Lepsze niż brytyjskie

Rodzice Ani – Denisa i Rafał – przez cztery lata mieszkali w Anglii. Kiedy Denisa zaszła w ciążę, postanowili na sam poród wrócić do Polski. Ich zdaniem nasze położnictwo stoi na wyższym poziomie niż brytyjskie – to opinia ich koleżanek, które rodziły na Wyspach. Ciąża przebiegała dobrze do 20. tygodnia. Wtedy badania wykazały, że ich dziecko cierpi na poważną wadę nerek. Przez chore nerki nie rozwijały się też płuca. Angielscy lekarze zalecili polskiej parze aborcję. – W Anglii myślą o dziecku jako o problemie łatwym do usunięcia – wspomina Denisa. – Jak o grypie, której trzeba się pozbyć – dodaje Rafał. Odmówili.

Wrócili do Polski, do mieszkania w Świętochłowicach. Mieli nadzieję, że ich dziecko można jeszcze leczyć. Polscy specjaliści też nie dawali mu jednak szans na przeżycie. I niestety w Polsce też padła, choć niewyrażona wprost, propozycja aborcji. Propozycja tym bardziej szokująca, że Ania była już wtedy dużym dzieckiem, miała ponad 20 tygodni. – Jako katolicy, a właściwie po prostu jako ludzie, nie mogliśmy się zgodzić na pozbycie się naszego dziecka – wyjaśnia Rafał.

Siostra Rafała oraz jeden ze specjalistów powiedzieli im o Śląskim Hospicjum Perinatalnym. Denisa i Rafał napisali tam e-maila.

„Akt głupoty”

Odpowiedziała dr Magdalena Wąsek-Buko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Ona – neonatolog – jako pierwsza rozmawia z parami, które zgłaszają się do hospicjum. Wyjaśnia, na czym konkretnie polega choroba dziecka. Umawia rodziców na wizytę u psychologów ze stowarzyszenia i współpracujących z nim ginekologów – m.in. z katowickiego szpitala bonifratrów czy rybnickiego Centrum Naturalnie. Wszyscy pomagają za darmo. A jeśli trzeba zlecić dodatkowe badania, idą na to pieniądze, wpłacane na konto stowarzyszenia przez darczyńców.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Maniszka
  14.03.2016 22:40
  Wiem co to znaczy strata dziecka. Sama 1,5 roku temu straciłam moją ukochaną CÓRECZKĘ. Żyła zaledwie 5 dni. Dla mnie to zbyt krótko, ale dziękuję Bogu, że dane nam było przeżyć wspólnie chociaż te 5 dni. Nic nie jest w stanie wypełnić pustki po takim wspaniałym cudzie jakim jest dziecko. Tak naprawdę rodzice zawsze będą mieli swoją żałobę do końca życia po stracie dziecka. Jednak jak to już było wspomniane, jedynym pocieszeniem jest to, że spotkamy się z naszymi dziećmi w Niebie. U mojej Córeczki także stwierdzono po 2 badaniach prenatalnych wadę genetyczną i jedynym rozwiązaniem wg pani doktor z katowickiej kliniki to była aborcja w 24 tygodniu ciąży. Nigdy się na to nie zgodziłam i nigdy bym się nie zgodziła, ponieważ od początku moja Córeczka była dla mnie żywą istotą, BOSKIM CUDEM. Dla mnie usunięcie dziecka to zabójstwo. Cieszyłam się z każdej chwili, z każdej sekundy z moją Córeczką, bo to od początku było dla mnie najważniejsze, aby dać jej jak najwięcej miłości w jej krótkim życiu. Chciałam jej dać wszystko, przede wszystkim życie i to, że zasługuje jak każdy człowiek na godny pochówek katolicki. Również się zgodzę ze słowami Rafała, że gdy już dzieciątko zostanie ochrzczone to ten strach mija i czujemy, że nasza pociecha już jest bezpieczna, tam wśród aniołków. Wtedy jak dzieciątko się ochrzci to czuje się wtedy ten spokój, że wszystko wypełniliśmy i daliśmy temu dziecku (pod względem wiary). Kochani życzę Wam dużo siły, wsparcia i tej miłości, której najwięcej trzeba w takich sytuacjach.
  doceń 10
 • Gość
  04.10.2016 21:37
  A jak według Was wygląda aborcja? Tak samo jak poród.
 • manna
  10.02.2020 20:03
  Moze to jest ciezka porada, ale polecam jak tylko organizm sie zregeneruje to zajsc w ciaze, to pomoze walczyc ze smutkiem...
  doceń 0
 • Ania
  10.02.2020 21:15
  Dziękuję za Wasze świadectwo.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama