Nowy numer 25/2018 Archiwum

Opowieści o robotnikach i przemysłowcach

9 miejsc otrzymało tytuł: "Obiekt Zaprzyjaźniony festiwalu Industriada 2016".

To związane z dawnym przemysłem obiekty, których autentyczny charakter zachował się do dziś. W konkursie, ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego, zwyciężyły (w porządku alfabetycznym):

Browar Zamkowy Cieszyn,

Fabryka Porcelany w Katowicach-Bogucicach,

Hala dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie,

Stara Fabryka Drutu w Gliwicach,

Stary Młyn w Żarkach,

Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim,

Walcownia Cynku w Katowicach,

Wieże KWK "Polska" w Świętochłowicach,

Zabytkowe osiedle patronackie kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce.

Zwycięzcy konkursu przygotują specjalny program dla gości "Industriady", która odbędzie się 11 czerwca. Tegorocznym hasłem przewodnim są: "przemysłowe legendy". W "obiektach zaprzyjaźnionych" zostaną więc przedstawione o opowieści o czasach, gdy na Śląsku gwałtownie rozwijał się przemysł, oraz o ludziach, którzy w tym uprzemysłowieniu regionu uczestniczyli. Będzie tam mowa m.in. o życiu codziennym i losach robotników, pionierów przemysłu i właścicieli zakładów przemysłowych.

Trzy obiekty spośród zwycięzców konkursu wezmą udział w "Industriadzie" po raz pierwszy. To Browar Zamkowy w Cieszynie, Stara Fabryka Drutu w Gliwicach i Stary Młyn w Żarkach.

"Industriada" jest jednym z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe. W zeszłym roku wzięło w nim udział 80 tys. osób.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama