Nowy numer 25/2021 Archiwum

W spółkach nadal bez porozumienia

Na poniedziałek zaplanowano rozmowy z wiceministrem energii dot. m.in. przyszłości Kompanii Węglowej.

Na przełomie kwietnia i maja ma powstać Polska Grupa Górnicza, przejmująca 11 kopalń Kompanii Węglowej. Mowa o kopalniach wymienionych w porozumieniu z 17 stycznia 2015 r. zawartym między stroną społeczną a premier Ewą Kopacz. Obecny rząd pracuje nad modyfikacją tamtego programu.

Przyszłość Kompanii ma być jednym z tematów rozmów zarządu spółki ze związkowcami. Spotkanie zaplanowano w poniedziałek w Katowicach, weźmie w nim udział wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski.

Zarząd Kompanii próbuje wynegocjować ze związkami układ zbiorowy pozwalający na uelastycznienie systemu pracy i płac. Wysokość wypłat związana byłaby z wynikami spółki. Tym samym spadłoby średnie wynagrodzenie górników (np. poprzez odebranie tzw. czternastej pensji czy innych świadczeń), na co nie godzą się związkowcy.

17 lipca 2015 r. strony uzgodniły, że jeszcze przez rok po przeniesieniu kopalń do PGG będą obowiązywać dotychczasowe regulacje; jednak w czwartek zarząd Kompanii wypowiedział tamto porozumienie. Jednocześnie zagwarantował górnikom zatrudnienie, zaproponował także wypłacenie czternastki w ratach. 

Rozmowy na temat wypłaty czternastek trwają także w Katowickim Holdingu Węglowym. Strony kolejne spotkanie zaplanowały na wtorek 2 lutego.

W sprawie przesunięcia wypłaty czternastej pensji do tej pory dogadali się związkowcy i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ustalono, że zostanie ona wypłacona do 1 czerwca tego roku. Górnicy otrzymać mają również odsetki z tytułu przesunięcia wypłaty w stosunku do terminu obowiązującego w poprzednich latach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama