Nowy numer 25/2021 Archiwum

Ks. Popiełuszko na scenie

Premierowe odczytanie scenariusza spektaklu o zamordowanym kapelanie "Solidarności" odbyło się w Katowicach.

W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w samo południe 20 stycznia odbyło się premierowe odczytanie scenariusza do spektaklu „Popiełuszko - apostoł odwagi”.

- Ten spektakl jest propozycją, której pomysł był w zamyśle od początku istnienia teatru. Wiedzieliśmy, że najpierw powstanie spektakl muzyczny o Janie Pawle II, a w późniejszym terminie - spektakl o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce - mówi Aneta Profaska z Polskiego Teatru Historii. - Każdy z naszych spektakli jest osobnym dziełem. Łączą je natomiast misja ewangelizacyjna oraz to, że chcemy nauczać poprzez sztukę - dodaje. Zapewnia również, że na Śląsku na pewno zostaną zorganizowane pokazy przedpremierowe. - Z naszymi spektaklami jeździmy po całej Polsce. Na pewno będziemy też chcieli dotrzeć do młodzieży - mówi A. Profaska.

O trudnościach z rolą samego bł. ks. Jerzego mówi Paweł Gwizdała, który dzisiaj czyta główną rolę. - Myślę, że będzie bardzo trudna. Z różnych względów. Przede wszystkim dlatego, że postać ks. Popiełuszki jest zupełnie odmienna od mojego charakteru. Dlatego postać takiego skromnego człowieka, pięknego w swej prostocie, który pociągał tłumy, będzie niesamowicie ciężka do zagrania. Dlatego z jeszcze większą przyjemnością będę pracował nad tym, żeby się to wszystko udało - zapewnia kandydat na odtwórcę głównej roli w spektaklu.

Swoimi myślami dotyczącymi spektaklu podzielił się również w rozmowie z dziennikarzami Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego Oddziału IPN. - Historia jest wiedzą użyteczną, o ile jest powszechna, i to, co robi Polski Teatr Historii, to próba zobrazowania, przemówienia przez znajomość faktów do wyobraźni odbiorców - powiedział. Zapewnił też, że z nadzieją oczekuje tego spektaklu, gdyż jest on niezwykle potrzebny jako działanie upowszechniające znajomość faktów historycznych wśród społeczeństwa.

Sebastian Dylnicki, reżyser spektaklu, również podkreśla ewangelizacyjną rolę przedstawienia. - Chcemy w ten sposób nie tylko informować o faktach, o których wiemy - powiedział na kilka chwil przed odczytaniem scenariusza. Zwrócił uwagę, że sztuka przede wszystkim koncentruje się wokół niezwykłej charyzmy i siły wiary bł. ks. Jerzego. - Przede wszystkim chcieliśmy wydobyć te jego cechy - powiedział reżyser dziennikarzom.

Autorem scenariusza jest Jacek Sroka-Ritau, natomiast producentem został Sebastian Chmura. W spektakl zaangażowanych jest ok. 20 osób. A. Profaska wylicza, że są to aktorzy wraz z dublerami oraz zespół zajmujący się obsługą techniczną spektaklu.

Polski Teatr Historii powstał w 2013 roku. Jednym z jego celów jest docierania tam, gdzie teatr dociera rzadko lub wcale. W ramy działalności wpisuje on dewizę: Bóg, Honor, Ojczyzna oraz - jak sami o sobie piszą - wizję propagowania poprzez sztukę wartości patriotycznych i wiedzy na temat historii Polski wśród społeczeństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama