Daniel Krzywda, Patrycja Abucewicz i Adrian Wujczak - to zwycięzcy etapu diecezjalnego XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej.
Laureat III miejsca wyłoniony został po dogrywce, w której przy wszystkich uczestnikach w auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach zmierzył się z Magdaleną Pakurą z Rybnika.
Olimpiada teologiczna uczniów szkół ponadgimnazjalnych tym razem odbywa się pod hasłem: "Święty Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń"; jej głównym organizatorem jest diecezja łowicka.
Na zwycięzców etapu ogólnopolskiego czekają indeksy na różne kierunki uniwersytetów i akademii w Polsce, pielgrzymki do sanktuariów Europy, sprzęt RTV i inne nagrody.
Miejsce III wśród uczniów archidiecezji katowickiej zdobył Adrian Wujczak z II LO w Katowicach. Jego katechetą jest ks. Marek Zyzak. Druga na podium znalazła się Patrycja Abucewicz z VIII LO w Katowicach (jej katechetą jest ks. Szymon Resiak). Zwyciężył Daniel Krzywda z I LO w Tychach, którego katechetą jest nasz dawny redakcyjny kolega i były szef katowickiego GN ks. Paweł Łazarski.
Nagrody laureatom wręczył bp Adam Wodarczyk. Zdobywca I miejsca to ministrant i uczeń I klasy liceum. Przyznaje, że nie spodziewał się wygranej, a do udziału w olimpiadzie zachęcił go ks. Łazarski. Katecheta już planuje wspólną naukę przed finałem.
Kilka z pytań etapu diecezjalnego zdradza ks. Robert Kaczmarek, archidiecezjalny wizytator katechetyczny. - "Jak długo, według KKK, dziecko powinno być posłuszne każdej prośbie rodziców, która służy jego dobru lub dobru rodziny?" - czyta pierwsze z nich i podaje prawidłową odpowiedź: "Tak długo, jak dziecko mieszka z rodzicami".
Były też fragmenty nauczań papieskich, które należało przypasować do miejsca ich wygłoszenia. - Tutaj najczęściej pojawia się odpowiedź "Łowicz" - uśmiecha się ks. Robert, przypominając, że to tegoroczny organizator olimpiady.
Były również pytania dotyczące haseł i orędzi na wcześniejsze ŚDM, pytania sprawdzające znajomość Pisma Świętego, związane z wychowaniem czy życiem rodzinnym.
A jaka była pierwsza reakcja uczniów po spojrzeniu na test? - Pomyślałem, że nawet jest bardzo łatwy - zdradza Marcin Cabak z Tychów, przyznając, że największy problem miał z datą pierwszych Światowych Dni Młodzieży. Z wiedzy zamierza skorzystać także poza olimpiadą. - Może kiedyś zawitam tu na studia? - mówi.
Reakcja Martyny Kopiec z Wodzisławia Śląskiego była nieco mniej optymistyczna. - Byłam przerażona, szczerze powiedziawszy, nie spodziewałam się tak trudnych pytań - wyjaśnia, dodając, że do konkursu przygotowywała się długo. Przyznaje jednak, że olimpiada pomaga jej w nauce moralności i w ponownym odkrywaniu Jana Pawła II.
Temat olimpiady nawiązuje do homilii świętego papieża, którą wygłosił 14 czerwca 1999 r. w Łowiczu. Konkurs ma pomóc także młodym w duchowym przygotowaniu się na ŚDM, które odbędą się w lipcu tego roku w Krakowie. Inicjatorem wakacyjnych spotkań młodzieży świata z papieżem był właśnie Jan Paweł II.
W środę odbył się diecezjalny etap olimpiady. W Katowicach na Wydziale Teologicznym UŚ tego dnia w teście zmierzyło się 107 uczniów z 61 szkół ponadgimnazjalnych naszej archidiecezji. W etapie szkolnym na olimpiadę zdecydowało się 641 uczniów.
Etap ogólnopolski odbędzie się od 31 marca do 2 kwietnia w Łowiczu.
Laureaci z bp. Adamem Wodarczykiem Joanna Juroszek /Foto Gość