Nowy numer 23/2021 Archiwum

Przynieście świece ze chrztu

Z okazji zbliżającej się Niedzieli Chrztu Pańskiego metropolita katowicki wystosował list ze wskazaniami do przygotowania liturgii tego dnia.

Zachęca w nim wiernych m.in. do tego, aby przynieśli na liturgię świece chrzcielne, by wspólnie odnowić przyrzeczenia chrzcielne.

„Nadchodząca Niedziela - Święto Chrztu Pańskiego jest wezwaniem dla duszpasterzy i wiernych świeckich, aby powrócić myślą do chwili własnego chrztu oraz zastanowić się nad pierwszym sakramentem inicjacji chrześcijańskiej, bramą życia w Duchu i pierwszą Bramą Miłosierdzia” - czytamy w przesłaniu abp. Wiktora Skworca.

Metropolita katowicki zachęca duszpasterzy oraz wiernych do właściwego przeżycia tego dnia.

Zauważa, że ważnym elementem, który szczególnie należy wyeksponować, jest chrzcielnica, miejsce udzielania sakramentu chrztu św. Jest to „ważny znak naszej wiary i konieczny element wystroju kościoła obok stołu Eucharystii i stołu słowa Bożego” - pisze abp Wiktor Skworc.

W liście przeczytamy również o zastosowaniu czwartej formy aktu pokutnego, którym jest pobłogosławienie wody i pokropienie nią wiernych, jak również o odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, które ma się dokonać - podobnie jak w czasie Wigilii Paschalnej - przy chrzcielnicy.

Metropolita katowicki proponuje również, aby nadzwyczajni szafarze Komunii św. zanieśli w tym dniu chorym również wodę święconą, oraz żeby „odnowili z nimi przyrzeczenia chrzcielne i zachęcili ich do jej używania przy codziennym czynieniu znaku krzyża”.

W zakończeniu listu abp Wiktor Skworc przypomina o tradycji przechowywania w domu wody święconej. Zauważa, że jest to bardzo wartościowy znak, zwłaszcza gdy jest ona używana w geście błogosławieństwa.

Metropolita katowicki proponuje, aby owocem roku 2016 - „rocznicy Chrztu Polski - stały się ponownie małe kropielnice w naszych domach, aby każdy ochrzczony - świadomy zadań płynących z kapłaństwa chrzcielnego - był błogosławieństwem i błogosławił!”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama