Nowy numer 21/2018 Archiwum

Koleje Śląskie walczą z zimą. Opóźnienia siegają nawet 2 godzin

Nawet ponad 2 godziny opóźnienia miały w poniedziałek rano pociągi na niektórych trasach kolejowych w woj. śląskim. Powodem były problemy z siecią trakcyjną w pobliżu Tychów, na trasie łączącej Katowice m.in. z Bielskiem-Białą, Wisłą i Zwardoniem. Opóźnienia były też na trasie do Rybnika.

Głównym powodem problemów w ruchu jest brak napięcia w sieci trakcyjnej w pobliżu stacji Tychy. Pociągi wszystkich przewoźników - PKP Intercity, Kolei Śląskich i Przewozów Regionalnych od rana korzystają w tym miejscu tylko z jednego toru w obu kierunkach - wynika z informacji służb kolejowych.

"Powodem braku napięcia w sieci trakcyjnej jest pęknięcie złącza spowodowane niskimi temperaturami" - powiedział PAP Jacek Karniewski z zespołu prasowego spółki PKP PLK.

Przez Tychy przebiegają szlaki kolejowe na południe województwa - w kierunku Bielska-Białej, Żywca, Wisły i Zwardonia. Jeżdżą tamtędy także pociągi międzynarodowe do Czech i Słowacji. Kolejarze szacują, że napięcie w sieci trakcyjnej może być przywrócone w poniedziałek najwcześniej po dziesiątej rano, ale powrót ruchu kolejowego do normy zajmie jeszcze wiele godzin.

"Należy liczyć się z opóźnieniami do godzin popołudniowych" - powiedział PAP rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. W poniedziałek od rana ok. 20 pociągów tego przewoźnika było opóźnionych o kilkadziesiąt minut - niektóre mniej więcej o godzinę, jeden - relacji Częstochowa-Żywiec - nawet ponad dwie godziny.

Według Jacka Karniewskiego z PKP PLK jeszcze przez kilka godzin należy liczyć się z opóźnieniami pociągów od 30 do 90 minut.

Jak poinformował rzecznik Kolei Śląskich, opóźnienia dotyczą pociągów relacji Katowice-Zwardoń, Katowice-Wisła Głębce, Sosnowiec Główny-Katowice-Tychy Lodowisko oraz Katowice-Rybnik-Wodzisław Śląski. Cztery pociągi łączące Tychy z Katowicami i Sosnowcem odwołano w części ich relacji.

Opóźnione są też jeżdżące na tej trasie pociągi ekspresowe, które mają jednak priorytet przed pociągami lokalnego przewoźnika. Pociąg z czeskiej Ostrawy do Warszawy ma ok. 90 minut opóźnienia, z Warszawy do Pragi - ok. 40 minut, a pociąg Ondraszek relacji Bielsko-Biała-Warszawa-Białystok - również ok. 40 minut.

Poniedziałkową sytuację na kolei dodatkowo skomplikowała usterka pociągu z Raciborza do Katowic, który zepsuł się w pobliżu stacji Katowice Ligota w takim miejscu, że na jakiś czas całkowicie zablokował ruch pociągów w tym rejonie; to również część trasy z Katowic w kierunku Bielska-Białej. Kolejarzom udało się już przywrócić ruch w tym miejscu; dzięki temu zablokowany pociąg Pendolino odjechał w kierunku Katowic opóźniony o około pół godziny.

Pasażerowie są informowani o opóźnieniach przez obsługę pociągu oraz na dworcach, gdzie dla oczekujących zapewniono ciepłe napoje.

W poniedziałek rano problemy mieli też na Śląsku kierowcy. Na Drogowej Trasie Średnicowej na granicy Chorzowa i Świętochłowic w kierunku Gliwic na oblodzonej nawierzchni zderzyło się sześć samochodów. Ruch odbywał się tam jednym pasem, co spowodowało wielokilometrowy korek, rzutujący również na inne drogi w Chorzowie i Katowicach.

« 1 »

Zobacz także

 • Maluczki
  04.01.2016 13:11
  Prywatne jest najlepsze!
  Oczywiście tylko dla właścicieli. Reszta się nie liczy.
  doceń 1
 • pasażer
  12.01.2016 11:48
  Kolej śląska ma zmodernizowane pociagi nowiutkie elfy i co ? z klimatyzacji ciagle wieje zimne powietrze ci zima czy lato wieje a przepraszam latem wieje lodowate no przecież polska to Tajlandia zim nie ma temperatura po 40 stopni.
  Idzie zamarznąć ale obsługa KŚ ma to gdzieś na każda prośbę o włączenie ogrzewania odpowiadiaja - porsze nie mówic co mamy robic my dobrze wiemy.
  Widzą - bo jak jechał pasażer z nogami w butacj na siedzeniach zajmowal 4 a inni ludzie stali i poprsili pracownika KŚ o interwencje to ten sie bał podejśc i też powiedział - porsze nie mówic co mam robić.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma