Nowy numer 24/2018 Archiwum

Błogosławiony ks. Popiełuszko w Halembie

W poniedziałek, 14 grudnia, w 34. rocznicę pacyfikacji KWK Halemba w kościele Matki Bożej Różańcowej odbyła się niecodzienna uroczystość - wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Mszy św. przewodniczył ks. Henryk Bolczyk, b. kapelan górników kopalni "Wujek" i moderator generalny Ruchu Światło-Życie, dziś na stałe mieszkający w Carlsbergu.

On również wygłosił homilię, w której zwrócił uwagę na męczeństwo w imię prawdy najwyższej, jaką jest Bóg. Przypomniał, że takie męczeństwo zawsze jest zaczynem dobra i nadzieją dla ludzi zniewolonych totalizmem czy prześladowaniem.

Mszy przewodniczył ks. Henryk Bolczyk   Mszy przewodniczył ks. Henryk Bolczyk Justyna Galeja Przykładem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego niezłomna wiara i głoszenie prawdy nawet za cenę życia wydało plon wolności i męstwa w narodzie polskim. Ksiądz Bolczyk nawiązywał również do wątków osobistych związanych z dzieciństwem spędzonym w Halembie, działalnością oazową i solidarnościową w czasach późniejszych, już jako ksiądz.

Mszę św. współcelebrowali proboszcz ks. Bernard Drozd, ks. Hubert Pasoń i ks. Michał Stefan.

Uroczystość rozpoczęła się przed 18.00, kiedy spod zakrystii wyruszyła procesja górników i pocztów sztandarowych. 

W kościele odbyły się nabożeństwo z ucałowaniem relikwii i Msza św. przez wstawiennictwo błogosławionego ks. Popiełuszki w intencji parafian i członków NSZZ Solidarność.

W uroczystości wzięli udział także Rycerze Maryi Jasnogórskiej, Rycerze Bożego Grobu, Orkiestra KWK Halemba, władze miasta i kopalni oraz związkowcy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama