Nowy numer 32/2022 Archiwum

Opowie o wyklętych

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, znany m.in. z kierowania pracami przy ekshumacjach "Żołnierzy wyklętych" na "Łączce" na warszawskich Powązkach, wygłosi dzisiaj wykład w Katowicach.

Jego wykład nosi tytuł "Żołnierze Polski Niezłomnej wyklęci – pomordowani – poniżeni". Prof. Krzysztof Szwagrzyk wygłosi go w Katowicach w środę 2 grudnia o 17.00 w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego (ul. Jordana 18).

Krzysztof Szwagrzyk jest historykiem. Kierował ekshumacjami polskich bohaterów, zamordowanych przez komunistyczne służby, na "Łączce" na warszawskich Powązkach. Prowadzil też ekshumacje na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Znaleziono tam szczątki m.in. słynnej "Inki", czyli Danuty Siedzikówny. Była ona sanitariuszką w oddziale "Łupaszki", a komuniści rozstrzelali ją po parodii procesu na miesiąc przed jej 18. urodzinami.

W pracy naukowej prof. Szwagrzyk zajmuje się badaniem komunistycznych struktur aparatu represji w Polsce. Tematem jego dysertacji doktorskiej były konspiracyjne organizacje niepodległościowe działające na Dolnym Śląsku w latach 1945–1956 w świetle akt sądowych byłego Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu, zaś habilitacyjnej w 2007 r. sędziowie i prokuratorzy wojskowi w Polsce w latach 1944–1956. Jest profesorem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, przez wiele lat był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

Obecnie pełni funkcję pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama