GN 45/2019 Archiwum

Opowie o wyklętych

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, znany m.in. z kierowania pracami przy ekshumacjach "Żołnierzy wyklętych" na "Łączce" na warszawskich Powązkach, wygłosi dzisiaj wykład w Katowicach.

Jego wykład nosi tytuł "Żołnierze Polski Niezłomnej wyklęci – pomordowani – poniżeni". Prof. Krzysztof Szwagrzyk wygłosi go w Katowicach w środę 2 grudnia o 17.00 w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego (ul. Jordana 18).

Krzysztof Szwagrzyk jest historykiem. Kierował ekshumacjami polskich bohaterów, zamordowanych przez komunistyczne służby, na "Łączce" na warszawskich Powązkach. Prowadzil też ekshumacje na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Znaleziono tam szczątki m.in. słynnej "Inki", czyli Danuty Siedzikówny. Była ona sanitariuszką w oddziale "Łupaszki", a komuniści rozstrzelali ją po parodii procesu na miesiąc przed jej 18. urodzinami.

W pracy naukowej prof. Szwagrzyk zajmuje się badaniem komunistycznych struktur aparatu represji w Polsce. Tematem jego dysertacji doktorskiej były konspiracyjne organizacje niepodległościowe działające na Dolnym Śląsku w latach 1945–1956 w świetle akt sądowych byłego Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu, zaś habilitacyjnej w 2007 r. sędziowie i prokuratorzy wojskowi w Polsce w latach 1944–1956. Jest profesorem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, przez wiele lat był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

Obecnie pełni funkcję pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama