Nowy numer 28/2018 Archiwum

Górnik z Piemontu

Nuncjusz apostolski w Polsce zjechał 800 metrów pod ziemię w kopalni „Jas-Mos”.

Nuncjusza, abp. Celestiono Migliore, górnicy z tej jastrzębskiej kopalni spontanicznie zaprosili zaledwie dwa tygodnie wcześniej, w czasie swojej pielgrzymki do maryjnego sanktuarium w Leśniowie pod Częstochową. Odpowiedział im od razu. Pod ziemię zjechał 26 listopada, po raz pierwszy w życiu. – Byłem trzy lata temu w Bełchatowie, ale tam to jest... – urwał, szukając polskiego słowa. – Na świeżym powietrzu – dopowiedział towarzyszący mu abp Wiktor Skworc. Ich przewodnikami byli dyrektor kopalni i członkowie zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Arcybiskupi Migliore i Skworc pozdrawiali napotkanych górników, w których twarzach, czarnych od pyłu, pobłyskiwały tylko białka oczu.

Po dojściu do ściany, gdzie w hałasie i zapyleniu węgiel urabiała obudowa krocząca, sami zaczęli niepostrzeżenie upodabniać się do górników. Pytali ich o pracę, rodziny, składali im życzenia z okazji Barbórki. Razem modlili się też za nich przed figurą św. Barbary w kopalnianej cechowni.

Pod ziemią abp Migliore półżartem porównywał pokonywaną trasę do całonocnej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, w której uczestniczył. Już na powierzchni nieco łagodził te słowa, wyjaśniając, że jest osobiście zahartowany w marszach, jako góral z włoskiego Piemontu. – W górach jednak jest powietrze i dobra woda, a tutaj… – zawiesił głos. – Jestem pod wrażeniem. Dla mnie to były tylko dwie godziny, a dla górników całe życie – skomentował.

Więcej o obchodach Barbórki na s. III.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama