Nowy numer 38/2021 Archiwum

Na scenie ze świętymi

W MDK Bogucice-Zawodzie odbyły się X Ogólnopolskie Prezentacje Teatralne Żywotów Świętych i Patronów.

W szczególny sposób patronuje im św. Jan Paweł II. Dzieci, młodzież i dorośli przedstawili życiorysy brata Alberta Chmielowskiego, św. Antoniego z Padwy, a także historię... Różańca świętego. Jedni zrobili to za pomocą pantomimy, inni - dzięki własnoręcznie wykonanym kukiełkom.

Mowa o "Teatrze pod Czwórką", składającym się z uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, którzy ruchem ciała i mimiką pokazali burzliwy życiorys świętego br. Alberta Chmielewskiego, malarza, powstańca styczniowego oraz opiekuna biednych i bezdomnych. "Bądź dobry jak chleb" - mówił brat Albert. I chyba właśnie po geście dzielenia się chlebem odbiorcom sztuki najłatwiej było rozpoznać, o jakim świętym mowa.

Kukiełkową historię św. Antoniego z Padwy, patrona osób i rzeczy zagubionych, przedstawiły z kolei dzieci z Teatrzyku Kukiełkowego "Baja" z Katowic.

- Zapraszamy tutaj grupy, które na scenie prezentują żywoty świętych, błogosławionych, patronów. Zdarzają się też takie grupy, które prezentują postaci bardzo zasłużone dla społeczności, a które niekoniecznie zostały świętymi wyniesionymi na ołtarze - mówi Katarzyna Kozioł, kierownik działu Zawodzie Miejskiego Domu Kultury Bogucice-Zawodzie.

Przedstawienia oceniali: Jerzy Kuczera, aktor Teatru Śląskiego, Jacek Kowalski-Krawczyk, reprezentant Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, oraz Urszula Nocoń, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Bogucice-Zawodzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama