Porozumienie o realizacji projektu profilaktyczno-edukacyjnego "Życie najcenniejszym darem - chrońmy Go".
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach podpisano porozumienie, dotyczące realizacji projektu profilaktyczno-edukacyjnego "Życie najcenniejszym darem - chrońmy Go". W spotkaniu wzięli udział abp Wiktor Skworc, nadinspektor Jarosław Szymczyk, komendant wojewódzki oraz Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. - To kontynuacja współpracy z policją, która trwa już od wielu lat - mówi ks. dr Robert Kaczmarek, odpowiedzialny za realizację projektu w diecezji.
W ramach zawartego porozumienia ratownicy medyczni przeprowadzą cykl szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla duchownych. Spotkania te będą się odbywały w ramach stałej formacji księży, która ma miejsce w każdym dekanacie archidiecezji katowickiej. Zostaną poruszone kwestie związane z różnego rodzaju zdarzeniami komunikacyjnymi i zasadami postępowania w przypadku ich zaistnienia.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach poruszą także problematykę pieszych uczestników ruchu drogowego, właściwych zachowań w rejonach dróg oraz będą promować używanie elementów odblaskowych. Kolejnym problemem, poruszanym w ramach szkolenia, będą dopalacze. - To ważna sprawa, aby księża i katecheci zostali zapoznani z tą tematyką - uważa ks. Kaczmarek. - Chcielibyśmy, aby wolontariusze, którzy będą posługiwali w ramach Światowych Dni Młodzieży, przeszli podobne szkolenia.
Archidiecezja katowicka jest kolejną, która przystąpiła do realizacji projektu. Od października ubiegłego roku policjanci ze śląskiej drogówki, wspólnie z ratownikami medycznymi, przeszkolili ponad 250 księży i duchownych m.in. z diecezji sosnowieckiej.