Nowy numer 38/2021 Archiwum

50. rocznica wymiany listów między biskupami

W Polsce główne obchody odbędą się w niedzielę na Jasnej Górze.

W środę, w 50. rocznicę listu biskupów polskich do niemieckich, we Wrocławiu i w Berlinie otwarta zostanie wystawa "Pojednanie/Versöhnung in progress… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.", zorganizowana przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" oraz Maximilian-Kolbe-Stiftung.

Wystawa mówi o roli Kościoła katolickiego i osób kierujących się chrześcijańskimi wartościami w powojennym procesie pojednania pomiędzy Polską a Niemcami.

We Wrocławiu wystawę będzie można oglądać w sali mieszczańskiej ratusza. W Berlinie będzie prezentowana w Kronprinzenpalais. Autorem wystawy jest dr Robert Żurek. 

W niedzielę 22 listopada obchody 50. rocznicy wymiany listów miedzy Episkopatami Polski i Niemiec odbędą się na Jasnej Górze. "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie" - to najczęściej cytowany fragment przełomowej korespondencji. Jej inicjatorem był abp Bolesław Kominek, arcybiskup wrocławski pochodzący z Radlina.

O 16.30 w kaplicy Matki Bożej Różańcowej rozpocznie się spotkanie, w którym uczestniczyć będą delegaci episkopatów z Polski i z Niemiec. Głos zabiorą przewodniczący obydwu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx. Podpisane zostanie wspólne oświadczenie obydwu episkopatów.

O 17.00 rozpocznie się panel dyskusyjny, m.in. z udziałem współprzewodniczących polsko-niemieckiej grupy kontaktowej: abp. Ludwiga Schicka i abp. Wiktora Skworca.

O 18.30 kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej biskupi z obydwu krajów wspólnie celebrować będą Mszę św. w języku łacińskim w intencji pojednania i pokoju w świecie. Przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi kard. Reinhard Marx.

Liturgię poprzedzi publikacja wspólnego oświadczenia biskupów polskich i niemieckich.

Wieczorem w bibliotece klasztoru jasnogórskiego odbędzie braterskie spotkanie przedstawicieli obydwu episkopatów.

O rocznicy mówi abp Wiktor Skworc:

50. rocznica wymiany listów między biskupami   List biskupów polskich do niemieckich HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama