Nowy numer 33/2018 Archiwum

Górnictwo wciąż traci

Ponad 1,6 mld zł straty miało polskie górnictwo w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku.

Dane te przedstawiła 3 listopada w Katowicach Agencja Rozwoju Przemysłu, który monitoruje wyniki branży. Wynika z nich, że polskie górnictwo węgla kamiennego zamknęło pierwsze trzy kwartały 2015 r. stratą netto 1,674 mld zł.

W pierwszym półroczu strata rosła szybciej - po pierwszych dwóch kwartałach wynosiła już 1,445 mld zł.

Jak przekazał dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza, w ostatnich miesiącach zmniejszała się jednostkowa strata ze sprzedaży węgla – o ile jej średnia wartość w pierwszych trzech kwartałach wynosi 34,42 zł za tonę, to we wrześniu br. wyniosła już średnio 21,98 zł za tonę. Jednocześnie w ostatnich dniach specjaliści obserwują pewne odbicie cen węgla energetycznego – z poziomu 51,50 dolarów za tonę jeszcze 21 października, do 55,24 dolarów we wtorek 3 listopada. Według dyrektora Paszczy daje to branży trochę nadziei.

Tzw. EBIT w górnictwie węgla kamiennego, czyli zysk operacyjny przed odliczeniem podatków i odsetek, wyniósł w pierwszych dziewięciu miesiącach br. minus 1370,6 mln zł (rok wcześniej minus 480 mln zł). EBITDA, czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji, to 665,9 mln zł (w ub. roku 1597,1 mln zł). Saldo zobowiązań i należności branży sięgnęło minus 11103,9 mln zł.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama