Przegraliśmy ze Szwedami, bo nie zagrali Ślązacy? Powrót ospy to wina propagandy antyszczepionkowej? Kto jako pierwszy przywita biskupa Hlonda? Odpowiedzi – tylko w śląskiej prasie codziennej, 90 lat temu.
Kibice odliczali już dni do meczu Polska–Szwecja. Zbliżało się też pucharowe spotkanie 1. FC Katowice i Ruchu Hajduki Wielkie, późniejszego Ruchu Chorzów. Miłośnicy teatru i kina czekali na przyjazd do Katowic słynnego aktora Aleksandra Moisiu. W Rzymie papież Pius XI podpisywał bullę Vixdum Poloniae unitas...
Kryzys w bankach, klęska na boisku
28 października 1925 r. gazety codzienne skupiały się głównie na kryzysie bankowym i kłopotach polskiego rządu. Na pierwszych stronach redaktorzy odmieniali nazwisko premiera Władysława Grabskiego przez wszystkie przypadki. I tak przez kolejnych kilkanaście dni. Temat utworzenia diecezji katowickiej na razie przechodził w prasie praktycznie bez echa.
Oszczędne w komentarz notki można by policzyć na palcach jednej ręki. Wydawany w Katowicach dziennik „Polonia” zapowiadał, że „w pierwszych dniach listopada ukaże się bulla papieska zarządzająca podział polskich diecezyj...”. Z tej korespondencji z Warszawy Ślązacy dowiedzieli się też, że „kandydatury nowych biskupów nie zostały jeszcze ustalone”. Zdanie mówiące o tym, że diecezja śląska włączona zostaje do krakowskiej prowincji kościelnej, znalazło się już w zapisie konkordatu między Stolicą Apostolską i Polską. Teraz dziennikarze czekali na bardziej szczegółowe wieści z Rzymu. Z zżółkniętych i nieco przyblakłych dziś dzienników sprzed 90 lat dowiadujemy się, że w tym czasie polscy piłkarze ulegli Szwedom aż 2:6. Komentator „Polonii” ubolewał, że w pierwszym składzie wystąpiło aż 10 zawodników z Małopolski. Przez cały mijający tydzień przybyło w województwie śląskim 516 bezrobotnych – to już inna rubryka. A z Europy nadciągała... ospa, „której wypadków nie obserwowano już od wieku” – jak donosiło pismo „Katolik”. Dalej w tym krótkim artykule padają powiększające się z roku na rok liczby zachorowań. A zakończenie – jakby wyjęte żywcem z XXI wieku: „Higieniści i władze gminne przypisują pojawienie się tej wygasłej oddawna plagi ludzkości zaniedbaniu szczepień ochronnych u dzieci, których przymus nie istnieje w Anglii. Propaganda antyszczepionkowa...”.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się