Nowy numer 38/2023 Archiwum

Za zmarłych katowickich biskupów

Pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w katedrze Chrystusa Króla wieczorem w Dzień Zaduszny odprawiono Eucharystię za zmarłych katowickich biskupów oraz wszystkich zmarłych diecezjan.

Wieloletnią już tradycją jest odprawiana wieczorem w Dzień Zaduszny Eucharystia za zmarłych biskupów katowickich. Wraz z metropolitą katowickim modlili się biskupi pomocniczy Adam Wodarczyk i Marek Szkudło oraz abp senior Damian Zimoń. Wraz z biskupami Mszę św. koncelebrowali księża pracujący w Kurii Metropolitalnej oraz przełożeni seminaryjni. W katowickiej katedrze byli również obecni alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego oraz wierni świeccy, którzy modlili się za zmarłych pasterzy diecezji.

- W ostatnich dniach wspominaliśmy 90. rocznicę ustanowienia diecezji katowickiej, wspominaliśmy 60. rocznicę poświęcenia tego kościoła katedralnego, (…) dzisiaj, w Dzień Zaduszny, chcemy pamiętać o wszystkich, którzy budowali Kościół katowicki. W sposób szczególny chcemy pamiętać o biskupach katowickich: Auguście Hlondzie, Arkadiuszu Lisieckim, Stanisławie Adamskim, Herbercie Bednorzu – mówił abp Wiktor Skworc, wprowadzając w przeżywanie liturgii. Metropolita katowicki wspomniał również o zmarłych biskupach pomocniczych: Teofilu Bromboszczu, Juliuszu Bieńku, Józefie Kurpasie, Czesławie Dominie. Zapewnił też, że modlimy się za wszystkich zmarłych kapłanów oraz świeckich, którzy tworzyli lokalny Kościół.

- Chrystus, który jest objawieniem Boga bogatego w miłosierdzie, rzekł: „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Idę przygotować wam miejsce”. (…) Dlatego wierzymy, że Bóg, który wskrzesił Jezusa z martwych, również nas wskrzesi i stawi przed sobą – mówił ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz katedralny, w czasie homilii. Wspomniał o tych, którzy jeszcze przed rokiem byli między nami. - W tym szczególnym dniu pamiętajmy o bliskich nam zmarłych – apelował kaznodzieja. Przypomniał również, że naszą pamięcią powinniśmy obejmować również tych, którzy prowadzili nas na różnych etapach naszego życia.

– Niech Chrystus Pan, który jest drogą, prawdą i życiem, (…) obdarzy wiernych zmarłych darem trwania w swej miłującej obecności, we wspólnocie życia z Trójjedynym Bogiem na wieki – mówił na koniec homilii ks. Gaweł.

Po Eucharystii biskupi wraz z kapłanami oraz alumnami seminarium duchownego zeszli do krypty katedry, aby modlić się przy grobowcach biskupów katowickich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast