Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wybory do Senatu 2015

Przegląd list wyborczych w okręgach na terenie archidiecezji katowickiej.

Okręg 70 - Gliwice, powiaty gliwicki i tarnogórski

Prof. Karol Probierz z Politechniki Śląskiej, były dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii, jest bezpartyjnym kandydatem do Senatu RP wystawionym przez PiS (ma nr 4). Zmierzy się z lekarzem Zbigniewem Wygodą z PO. Z tego okręgu startują jeszcze Ewa Bobkowska (Nowoczesna Ryszarda Petru), Cecylia Machulska (PSL) i Artur Maligłówka (z własnego komitetu).

Okręg 71 - Bytom, Zabrze

PiS ma szanse na odbicie tego okręgu, bo z jego komitetu startuje tutaj Grzegorz Religa, syn Zbigniewa, który podobnie jak ojciec jest kardiochirurgiem. Zmierzy się z Marią Pańczyk-Pozdziej, śląską dziennikarką i wicemarszałek Senatu, wystawioną przez PO. Partia przesunęła ją tutaj z jej rodzinnego okręgu gliwicko-tarnogórskiego, najbardziej dla niej dogodnego. Startują stąd jeszcze Witold Berus (KWW „Ślonzoki Razem”) i Adam Stromiło (KWW „Kukiz'15”).

Okręg 72 - Jastrzębie-Zdrój, Żory, powiaty raciborski i wodzisławski

PiS reprezentuje tutaj Adam Gawęda z Syryni, inżynier górnik, były poseł, obecnie radny sejmiku. Jego rywalami są Dariusz Prus z PO, Beata Baran, Mateusz Kania i Aleksander Zioło z lokalnych komitetów, Ryszard Leszczyński z PSL oraz członek SLD Jarosław Ligas.

Okręg 73 - Rybnik, powiaty rybnicki i mikołowski

Ten okręg w trakcie ostatniej kadencji, w wyborach uzupełniających do Senatu, PiS odbił Platformie. Wydaje się, że teraz też największe szanse mają rybniccy radni Wojciech Piecha z PiS i Franciszek Kurpanik z PO. Jeśli wygra Wojciech Piecha, byłby to drugi polityk z tej rodziny w politycznej pierwszej lidze – jego brat Bolesław jest obecnie europosłem. Z Rybnika i Mikołowa startują też Alojzy Gąsiorczyk z PSL i Paweł Helis z KW Korwin.

Okręg 74 - Chorzów, Piekary, Ruda Śl., Siemianowice Śl., Świętochłowice

PiS, mimo wewnętrznych tarć, zdecydował się poprzeć tutaj Jacka Guzego, byłego prezydenta Siemianowic, przeciwko Leszkowi Piechocie z PO. O fotel senatora walczą też Michał Labryga z Kongresu Nowej Prawicy i Leon Swaczyna z KWW Ślonzoki Razem.

Okręg 75 - Mysłowice, Tychy, powiat bieruńsko-lędziński

Zmierzą się tutaj Czesław Ryszka z PiS, dziennikarz i autor książek, który niedawno wygrał tutaj wybory uzupełniające do Senatu, oraz Marek Spyra, wystawiony przez PO.

Okręg 78 - Bielsko-Biała, powiaty bielski i pszczyński

O mandat rywalizują Andrzej Kamiński z PiS – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Rafał Muchacki z PO – obecny senator, oraz Ryszard Wójcik z PSL, rolnik z Bielska.

Okręg 80 - Katowice

Tym razem nie startuje już sędziwy, 86-letni Kazimierz Kutz, który jeszcze przed rokiem próbował stąd walczyć o mandat Parlamentu Europejskiego z partii Palikota. Odebrał wtedy od wyborców gorzką lekcję, świadczącą, że stracił swój „rząd dusz na Śląsku”, jakim wcześniej się chwalił. Na fotel senatora z Katowic spore szanse ma teraz wystawiony przez PiS prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, były rektor tej uczelni, krewny Jana Pawła II. Ma z nim rywalizować dr hab. Andrzej Misiołek z PO, obecny senator wybrany z okręgu zabrzańsko-bytomskiego. Startują też Bogusław Ciok (Kukuz'15), Ilona Kanclerz (Nowoczesna Ryszarda Petru), Bogdan Surowiec (PSL) i Zbigniew Wrzesiński (Stronnictwo Pracy).

Zobacz też: Wybory do Sejmu w śląskich okręgach

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama