Nowy numer 24/2021 Archiwum

Powstała Akademia Ekumeniczna

"Dwa tysiące lat obecności chrześcijaństwa w świecie" - to temat wykładu ks. Henryka Olszara wygłoszonego w sali "Benedyktynka" Biblioteki Śląskiej w Katowicach w ramach Akademii Ekumenicznej i Dialogu Międzyreligijnego.

Akademia powstała z inicjatywy przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego ks. Adama Paliona. - Ma ona na celu zapoznanie uczestników wykładów z Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi znajdującymi się na Górnym Śląsku oraz z innymi religiami, które są na tym terenie - mówi kapłan. Jako cel organizatorzy stawiają sobie uwrażliwienie na inną tradycję oraz rozwijanie idei szacunku międzyludzkiego.

Witając wszystkich, ks. Adam Palion zaapelował o wzajemne uczenie się wrażliwości i otwartości na drugich. - Naszym celem nie jest polemika z poglądami drugich. Jest nim wspólne dążenie do Chrystusa - mówił.

Na spotkaniu inauguracyjnym wykład do zebranych wygłosił ks. Henryk Olszar z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. - Mogło się wydawać, że chrześcijaństwo na początku zostanie małą sektą żydowską - rozpoczął prelegent. - Jednak stało się inaczej. Chrześcijaństwo rozpoczyna się od Syna Bożego i trwa do dzisiaj. Spróbujmy się przez chwilę przyjrzeć historii naszej wiary - kontynuował.

Program akademii przewiduje cztery spotkania w ciągu roku. Październikowe jest początkiem całego cyklu. Każdorazowo będzie ono miało miejsce w Bibliotece Śląskiej. Akademia została objęta patronatem honorowym abp. Wiktora Skworca, bp. Pawła Anweilera, zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego diecezji cieszyńskiej, oraz bp. Mariana Niemca, zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego diecezji katowickiej.

Kolejne spotkanie Akademii będzie 17 grudnia. Wykład: "Prawosławie - specyfika, historia Cerkwi prawosławnej, jej dogmatyka i tradycje" wygłosi ks. Mikołaj Dziewiatowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama