Nowy numer 24/2021 Archiwum

W Jankowicach zapadła się ziemia

Lej ma 6 metrów głębokości i 8 metrów szerokości. W pobliżu stoją nowe domy.

Na jednej z prywatnych działek przy ulicy Polnej w Jankowicach koło Rybnika zapadła się ziemia, tworząc sporych rozmiarów lej w sąsiedztwie domków jednorodzinnych. Zapadlisko zostało zauważone przez mieszkańców w minioną sobotę, 3 października.

Nie wiadomo natomiast, kiedy dokładnie zapadła się w tym miejscu ziemia. Wiadomo jednak, że dziura ma około 8 metrów średnicy i 6 metrów głębokości.

Teren został zabezpieczony taśmą, zawiadomiony został Wyższy Urząd Górniczy, Kompania Węglowa, a także gmina. Miejsca pilnują na zmianę pracownicy Urzędu Gminy w Świerklanach i strażacy.

Dziura stała się wręcz sensacją. W niedalekiej odległości stoją nowe domy. Mieszkańcy są przerażeni, boją się, że kolejne zapadliska pojawią się wkrótce także na ich posesjach i drogach.

Okazuje się, że lej powstał na terenie eksploatacyjnym kopalni Jankowice. Co na to Kompania Węglowa? Tomasz Głogowski, rzecznik spółki, zapowiada pomoc. - Kopalnia nie fedruje tam już od wielu lat, co najmniej od 1992 roku. Po zakończeniu eksploatacji wyrobisko zostało zabezpieczone, co nie znaczy jednak, że kopalnia nie poczuwa się do odpowiedzialności. Deklarujemy chęć naprawienia szkody, do zasypania tego leja i monitoringu sytuacji pod warunkiem, że właściciel udostępni nam teren na czas naprawy - wyjaśnia rzecznik.

Mieszkańcy nie mają jednak co liczyć na ekspertyzę terenu. Kompania Węglowa nie zamierza  przeprowadzać w tym miejscu badań geologicznych z dwóch powodów: kopalnia nie prowadzi w tym rejonie prac podziemnych, a w kasie spółki brakuje pieniędzy na tego typu cel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama