Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ewangelizacja, czyli pozytywne przesłanie

Abp Wiktor Skworc stanie na czele Komisji Duszpasterstwa Ogólnego KEP. Będzie pełnił tę funkcję od czerwca przyszłego roku. Zastąpi abp. Stanisława Gądeckiego.

Metropolita katowicki wybrany został podczas 370. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Wiktor Skworc tuż po wyborze mówił o zadaniach, jakie obecnie czekają polskich księżych. Wyjaśniał, że w ewangelizację należy zaangażować jak najszersze kręgi świeckich. - Bardzo ważny jest namysł i dobre rozeznanie dróg i sposobów realizacji tego zadania, tak jak dzieje się na Synodzie Archidiecezji Katowickiej. Trzeba też słuchać Kościoła w skali ogólnopolskiej, żeby dawać adekwatne odpowiedzi na stawiane duszpasterzom pytania - mówił w rozmowie z KAI.

- Nie da się dzisiaj tego zrobić bez współpracy z laikatem - z wiernymi świeckimi, także z tymi skupionymi w ruchach i stowarzyszeniach. W ramach działań Komisji Duszpasterstwa Ogólnego należy włączyć ich w wielką rzekę zaangażowania na rzecz ewangelizacji - wskazał.

Metropolita katowicki mówił również o specyfice Kościoła na Górnym Śląsku. Zaznaczył, że jego znakiem rozpoznawczym jest bliskość duchowieństwa i wiernych świeckich, wspólnotowość, poczucie, że wszyscy jesteśmy Kościołem, "my", a nie "oni" Kościół tworzymy i za Kościół odpowiadamy.

- Gdyby to myślenie stało się udziałem i świeckich, i księży, będziemy najbardziej owocnie budować Kościół - wyjaśnił abp Skworc.

- Naszym powołaniem jest ewangelizacja, mamy skupić się na pozytywnym przekazie Ewangelii, a tego nie da się dziś zrobić wyłącznie w obrębie murów kościelnych czy w ramach parafii. Współpraca duchownych i świeckich jest tym bardziej potrzebna, bo wierni są wszędzie, także w miejscach całkowicie już zamkniętych dla duchownych. Świeccy powinni przejmować jak najwięcej zadań związanych z ewangelizacją i duszpasterstwem - podkreślił.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama