Niespodziewane odkrycie w Syryni - w najwyższym z możliwych punktów w całej wsi znaleziono "kapsułę czasu"!
Historia parafii w Syryni
Kościół w Syryni istniał od setek lat. Do 1925 roku Syrynia była częścią parafii lubomskiej, choć od wieków znajdował się tu drewniany kościółek św. Michała Archanioła z 1510 roku. W 1938 roku, po tym, jak powstała obecna murowana świątynia, ten kościółek został przeniesiony do Katowic, do parku Kościuszki, i stoi tam do dziś.
Syrynia stała się osobną parafią dopiero dzięki zmianom, do jakich doszło w 1925 roku. 10 lutego tamtego roku rząd Rzeczypospolitej Polskiej podpisał konkordat ze Stolicą Apostolską, regulując w ten sposób stosunki państwo - Kościół katolicki. Bulla papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae Unitas” zakreśliła diecezjalny kształt polskiego Kościoła. W ten sposób z polskiej części Górnego Śląska utworzona została diecezja katowicka, na czele której stanął August Hlond. On to właśnie dokonał 29 lipca 1925 roku erekcji nowej parafii Syrynia w dekanacie pszowskim.
Dekret wszedł w życie 1 sierpnia 1925 roku i tę właśnie datę traktuje się jako właściwy początek parafii. Pierwszym proboszczem w Syryni został ks. Teodor Moc.