Nowy numer 29/2021 Archiwum

Tajemnica kościelnej wieży przejdź do galerii

Niespodziewane odkrycie w Syryni - w najwyższym z możliwych punktów w całej wsi znaleziono "kapsułę czasu"!

Historia parafii w Syryni

Kościół w Syryni istniał od setek lat. Do 1925 roku Syrynia była częścią parafii lubomskiej, choć od wieków znajdował się tu drewniany kościółek św. Michała Archanioła z 1510 roku. W 1938 roku, po tym, jak powstała obecna murowana świątynia, ten kościółek został przeniesiony do Katowic, do parku Kościuszki, i stoi tam do dziś.

Syrynia stała się osobną parafią dopiero dzięki zmianom, do jakich doszło w 1925 roku. 10 lutego tamtego roku rząd Rzeczypospolitej Polskiej podpisał konkordat ze Stolicą Apostolską, regulując w ten sposób stosunki państwo - Kościół katolicki. Bulla papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae Unitas” zakreśliła diecezjalny kształt polskiego Kościoła. W ten sposób z polskiej części Górnego Śląska utworzona została diecezja katowicka, na czele której stanął August Hlond. On to właśnie dokonał 29 lipca 1925 roku erekcji nowej parafii Syrynia w dekanacie pszowskim.

Dekret wszedł w życie 1 sierpnia 1925 roku i tę właśnie datę traktuje się jako właściwy początek parafii. Pierwszym proboszczem w Syryni został ks. Teodor Moc.

Tajemnica kościelnej wieży   Przedwojeny "Mały Gość" z wieży w Syryni Ewa Gawęda

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama