Nowy numer 20/2022 Archiwum

Prymas ze Śląska przejdź do galerii

"Kawiarenka z oknem na świat" w Zabrzu - o kard. Auguście Hlondzie. Gościem spotkania był senator Czesław Ryszka.

Postać pierwszego biskupa diecezji katowickiej przybliżył zebranym w Miejskim Ośrodku Kultury 16 września autor książki "Prymas ze Śląska. Sługa Boży Kardynał August Hlond (1881–1948)", senator Czesław Ryszka. – Mówić o prymasie Hlondzie to mówić o Śląsku. To mówić o największym Ślązaku wśród hierarchów Kościoła katolickiego w pierwszej połowie XX wieku – zauważył i zaznaczył, że jest to postać ciągle za mało znana nawet w naszym regionie, chociaż niedawno obchodziliśmy Rok Hlondowski.

Przypomniał słowa kard. Hlonda, że zwycięstwo kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję. Wymieniając obok niego inne ważne postaci w powojennej historii Kościoła: prymasa Stefana Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszkę i Jana Pawła II. – To jest zwycięstwo pobożności maryjnej. Wszyscy oni zawierzyli swoje życie Maryi, a pierwszą ich miłością po Bogu była ojczyzna. Życie każdego z nich ma wartość świadectwa, a my dziś potrzebujemy świadków – stwierdził Czesław Ryszka.

Imię kard. Augusta Hlonda otrzymał park przy kościele Bożego Ciała w Zabrzu-Kończycach, o co wnioskowała Rada Dzielnicy Kończyce. – Jako mieszkańcy Zabrza cieszymy się, że udało nam się znaleźć odpowiednią przestrzeń, która zostanie powierzona opiece Kardynała ze Śląska. Niezwykłego człowieka. Dziś wracamy do jego myśli o rodzinie, ojczyźnie, wartościach… Na wystawie możemy przeczytać słowa: "O tym, kim człowiek jest, decydują wartości". Wartości, które nie tylko się wyznaje, ale które nosi się w sobie – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która ponad 10 lat temu zainicjowała cykliczne spotkania "Kawiarenki z oknem na świat". W Galerii MOK prezentowana jest wystawa "Życie kard. A. Hlonda".

Prymas ze Śląska   W Galerii MOK prezentowana jest wystawa „Życie kard. A. Hlonda” Mira Fiutak /Foto Gość – Jego nauczanie idealnie pasuje do współczesnych czasów. To, co mówił, stale musimy wdrażać w życie i uczyć tego. Mamy nadzieję, że parafia w Kończycach przyczyni się do przypomnienia jego myśli – powiedział ks. Andrzej Żmuda, proboszcz parafii Bożego Ciała w Zabrzu, zapraszając na uroczystość otwarcia i poświęcenia parku oraz towarzyszące koncerty.

W sobotę 19 września o 16.30 w kościele Bożego Ciała w Zabrzu odbędzie się koncert muzyki sakralnej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, z towarzyszeniem solistów: Iwony Sochy (sopran), Adama Zdunikowskiego (tenor) i Adama Szerszenia (baryton). Następnie, o 17.30, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc poświęci park im. kard. A. Hlonda, a potem będzie przewodniczył Eucharystii o 18.00. Do poniedziałku będzie można zobaczyć tam wystawę "Życie i działalność kard. A. Hlonda".

W niedzielę 20 września o 15.30, również w kościele w Kończycach, odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Wydarzenia te związane są z obchodzonym przez tamtejszą parafię 90-leciem jej erygowania i 5-leciem poświęcenia nowego kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama